Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Odalarda seçim yarışı hızlandı

MTSO'nun meslek komitesi ve meclis üyesi seçiminde Şerafettin Aşut'un başarısı Mersin'de günün konusu. Ticaret Borsası'nda ise tek aday var

Giriş Tarihi: 6.5.2013
Mersin'de iş dünyası mayıs ayı ortasında yapılacak olan oda ve borsa seçimine endekslendi. Ticaret Borsası (MTB) ve Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) başkanlıkları için adaylar hazırlıklarını sürdürüyor. MTB'de Abdullah Özdemir yeniden aday olacağını açıklarken, karşısına henüz bir aday çıkmadı. MTSO'da ise Şerafettin Aşut'un meclis üyesi ve meslek komitesi seçimine damga vurması başkanlık seçimini netleştirdi. DTO'da da adaylık için meclis üyelerinin seçilmesi bekleniyor.

İYİ YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORLAR
Üye sayısı bin 250'yi bulan MTB'de 18 yıldır görev yapan Başkan Abdullah Özdemir, adaylığını net bir şekilde açıklarken edindiği tecrübelerle başkanlıkta son dönemini icra etmek istediğini dile getirdi. Üyeler tarafından yönetimi beğenildiği için karşısına herhangi bir aday çıkmadığının da altını çizen Özdemir, "Bu konularda mütevazi olmak gerekir ama aday çıkmadığına göre bana karşı sevgi ve saygıları var. Benim iyi yapabildiğimi düşünüyorlar. Zaten bu işler 5 kuruş para almadan fahri olarak yapılmaktadır" diye konuştu.

LOKMANOĞLU TEK ADAY

1989 yılında kurulan MDTO'da o günden bu yana başkanlığını sürdüren Cihat Lokmanoğlu ise şu anda odalarında 'Ben adayım' diyen kimsenin bulunmadığını, 4-6 Mayıs arasında yapılacak olan meclis üyeleri seçimlerinden sonra adaylık hususunda karar alınacağını bildirdi. Lokmanoğlu, odada kadın üyelerin azınlıkta olmasına rağmen her dönem gruplarda kadın adayları olduğunu, 13 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde de kadın adayın kesinlikle olacağını sözlerine ekledi.

MTSO'DA AŞUT'UN BAŞARISI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) meclis üyesi ve meslek komitesi seçimleri tamamlandı. 197 Meslek Komitesi Üyesi ve 81 meclis üyesi yeni dönemde görev yapacak. Başkan Şerafettin Aşut'u destekledikleri belirlenen meclis üyeleri ise ağırlıklı olarak seçimi kazandı. Cuma günü yapılacak olan yönetim kurulu, meclis başkanı, yönetim kurulu başkanlıkları için Şerafettin Aşut ezici bir çoğunluk sağladı. Bu başarı Aşut'a istediği yönetim kurulunu, meclis başkanını ve diğer kurulları oluşturma şansı veriyor. Seçimler için kısa bir değerlendirmede bulunan Şerafettin Aşut "Oda seçimlerimiz ideolojilerin, siyasetin veya adı her ne olursa olsun bazı grupların yarıştığı bir alan değildir. Seçimlerimiz vizyonların ve projelerin yarıştığı, Mersin'e hizmet etme çabasının ortaya konduğu bir yarıştır. Bu seçimde hangi görev olursa olsun, hangi sıfat altında olursa olsun Mersin'e hizmet etme çabası içinde olan tüm dostlarımı, kardeşlerimi kutluyorum, seçimlerin Mersin'e, Mersin iş dünyasına hayırlar getirmesini diliyorum. Şimdi ikinci aşamada yeni yönetim kurulumuzu ve yeni organlarımızı seçeceğiz. Bu dönemde seçilmeyi başarırsak yarım kalan projelerimizi hayata geçireceğiz" dedi.

ARSLAN'A YENİ GÖREV
Bilindiği gibi partilerin ve pek çok siyasinin gözü bu seçimlerde idi. 18 bine dayanan üyesi sayısı ile Mersin'in en büyük sivil toplum kuruluşu olan MTSO 127 yıllık geçmişi ile de ülkemizin en eski odalarından birisi. Yüklendiği sorumluluklar ve beklentiler yüksek. Seçim kazanan meclis üyeleri arasında Mahmut Arslan gibi dev sanayiciler yer alıyor. Daha önce seçimlerde başkan adayı olan Mahmut Arslan'ın bu dönemde aday olması beklenmiyor. Ancak Şerafettin Aşut başkanlığında oluşacak yönetimin Mahmut Arslan'a yeni dönemde meclis başkanlığını teklif etmesi ve tecrübelerinden yararlanması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Odalarda seçim yarışı hızlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN