Artan kızamık vakaları halkı tedirgin ediyor

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Sağlık Bakanlığı, son 10 yılda yapılan sıkı aşılama programlarıyla kızamık hastalığını önce tek hanelere, ardından sıfıra kadar düşürmüştü. Ancak 2012 yılının sonu ve bu yılın başında hastalıkta gözle görülür bir artış vatandaşlar arasında tedirginliğe yol açtı. Suriye'de yaşanan savaş ortamı nedeniyle geçtiğimiz yıl başlayan Türkiye'ye sığınmacı göçüyle, kızamık vakalarından yaşanana artışın paralellik taşıması, "Kızamığın hortlaması Suriyeli sığınmacılardan mı kaynaklanıyor?" sorularının artmasına yol açtı. Yetkililerin virüsün kaynağının Avrupa menşeili olduğunu belirten açıklamaları da tatmin edici bulunmadı.

AVRUPA KÖKENLİ

Son zamanlarda Türkiye'de görülen kızamık virüsünün Suriye'den gelenlerle bir alakası olmadığını ve Avrupa kökenli bir virüs olduğunu hatırlatan Mersin Halk Sağlığı Müdürü Doktor Aytekin Kemik, "Vatandaşların tedirgin olmasına gerek yok. Gerekli tedbirlerimizi aldık" dedi. Türkiye'de yaşayan her vatandaşta kızamık virüsüne rastlanabildiğini vurgulayan Kemik, "Hem Türk vatandaşlarımızda, hem de Suriye'den gelen misafirlerimizde bu hastalığa rastlamaktayız. Bunun kaynağı Suriyeliler diyemeyiz" şeklinde konuştu.

ÖNLEM ALINIYOR
Türkiye'de aşı programının aksamadan belirli periyotlarla devam ettiğini ifade eden Kemik, "Kızamık 1985'ten beri var olan bir programdır. Bu program çerçevesinde kızamık aşısını zaten uyguluyorduk. Belli bölgelerde birkaç vaka var. gerekli önlemleri alıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artan kızamık vakaları halkı tedirgin ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN