Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Protezi kaybolan Ahmet'in işi zor

Adana'da doğuştan duyamayan 3 yaşındaki Ahmet'in kulağına takılan protez çalınınca, küçük çocuk sessizliğe büründü

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Adana'da kulak protezini kaybolan 3 yaşındaki Ahmet Teymur, şimdi ne duyuyor ne de konuşuyor. Protezin çalınmış olabileceğini söyleyen anne Fatma Teymur, "Ahmet protez sayesinde duyuyor ve konuşabiliyordu. Şimdi duyamıyor da, konuşamıyor da. Bu protez 1 yıl önce SGK tarafından takılmıştı. Yenisini almak için 7 yıl beklememiz gerekmiş. Biz almaya kalktık ama 14 bin TL istediler. Paramız olmayınca alamadık. Yavrumun duymasını istiyorum" diye dert yandı.

KAYBOLDU

Doğuştan kulağı duymayan 3 yaşındaki Ahmet, ailesine yeşil kart verilmesi sonucu 1 yıl önce ameliyat oldu. Kafa derisinin altına cihaz yerleştirilen ve kulağına da protez takılan Ahmet duymaya başladı. Anne, babasının ve arkadaşlarının söylediğini duyup karşılık veren Ahmet'in sevinci kısa sürdü. Bir hafta önce arkadaşlarıyla oynamak için dışarıya çıkan Ahmet'in protezi kayboldu. Eve gelen oğlunun kulağında protezi göremeyen anne sokakta aradı ancak bulamadı.

7 YIL BEKLEYECEK

Protezin çalınmış olabileceğini düşünen anne Fatma Teymur, "Yavrum protez takıldıktan sonra konuşmaya başlamıştı. Şimdi bu özelliğini yitirdi. Ne konuşabiliyor, ne de söyleneni anlıyor. Geçen yıl devlet tarafından kulak protezi takılmıştı. Tekrar SGK'ya gittik ama bize 7 yıl sonra gelmemizi söylediler. Yani daha 6 yıl beklememiz gerek. 14 bin liraya satılıyormuş ama bizim almamız mümkün değil. Ne olur bize yardım edin, oğlumu kurtarın" diye gözyaşı döktü.

ABLASI DA DUYMUYOR
Akraba evliliği nedeniyle 9 yaşındaki kızları Ahin'in de kulağının duymadığını söyleyen anne Fatma Teymur, "Kızımın tedavisinde geç kaldık. Şu an kendisi işitme cihazı takıyor ama yüzde 10 duyabiliyor. İki çocuğum da şu an el hareketleriyle birbirlerini anlıyorlar. Yavrularımın böyle görünce kahroluyorum. Çaresizlik yüzünden bir şey de yapamıyorum. Hayırsever vatandaşların yardımını bekliyorum. Çaresizliğimize merhem olun" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Protezi kaybolan Ahmet'in işi zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN