Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTU narenciyede meyvesini verdi

İyi Tarım Uygulamaları (İTU) narenciye sektörü için olumlu sonuçlar vermeye başladı. En büyük alıcı olan Rusya'nın 'ilaç kalıntısı raporu' istemekten vazgeçmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Türkiye'de son 8 yıldır yaygınlaşan İyi Tarım Uygulamaları (İTU) narenciye sektöründe rahatlatan sonuçlar veriyor. Ürünün ekiminden son satış noktasına varıncaya kadar olan bütün aşamaların kontrol altında tutulmasını ve özellikle ilaç kalıntısının engellenmesini sağlayan İTU sayesinde ürünlerin güvenilirliği arttı. Narenciye ve yaş sebzede en büyük pazar olan ve yıllarca Türkiye'den ithal ettiği ürünlere sorun çıkaran Rusya'nın bile yakında analiz zorunluluğunu kaldırması bekleniyor.

PAZARDA SÖZ SAHİBİ OLDUK

Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği (AKİB) Başkanı Ali Kavak, Narenciye Tanıtım Grubu ve Ekonomi Bakanlığı'nın çabalarıyla İTU'nun başarıyla gerçekleştiğini söyledi. Türk narenciyesinin dış pazarlarda prestijinin arttığını belirten Kavak, "Hatta rakip ülkelerin birçoğundan daha üstün niteliklere sahip narenciye yetiştirdiğimiz söylenebilir. Tüketciler gibi üreticilerimiz de bilinçlendi. Bölgemizde narenciye bahçelerinin yüzde 40'ında İTU'yla üretim yapılıyor" dedi.

RAPOR ALMAYA GEREK YOK

Narenciyede ilaç kalıntısının geçmişte büyük sıkıntılara neden olduğunu belirten AKİB Başkanı Ali Kavak, özellikle Rusya'nın hassasiyet gösterdiğini, kimi zaman alımı durdurma noktasına bile getirdiğini belirtti. Kavak, İTU sayesinde bu sorunun aşıldığını belirterek "Rusya'nın Türk ürünlerine yönelik, 20 tonluk paketler halinde analiz raporu alınması zorunluluğu var. Şimdi bunlar yavaş yavaş kalkıyor. Umuyoruz ki yakında Türk ürünleri, rapor alınmadan gönderilebilecek" diye konuştu.

ÜRETİCİLER İTU'YU SEVDİ
Çukurova bölgesi üreticileri İyi Tarım Uygulaması'nı sevdi. İTU'nun başarılı örneklerinden birini, Adanalı Bayboğan ailesi sergiliyor. Ailenin yaklaşık bin dekarlık arazinin 525 dekarlık bölümünde 40 bin narenciye ağacında, İTU ile üretim yapılıyor. Çağ Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Bayboğan, ağırlıklı olarak greyfurt, limon, mandalina ve portakal ürettiklerini bahçelerin tamamında İTU gerçekleştirildiğini ve 'Mavi Bayrak' bulunduğunu ifade etti.

ÖRNEK ÜRETİCİ OLMAYA ADAY
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın bölgeye yaptığı gezilerde her fırsatta narenciye üreticisi İyi Tarım Uygulaması'na yönlendirdiğini belirten Bayboğan, "Narenciye bahçelerimizin tamamı GLOBALGAP (EUROGAP) standartlarına sahip mavi bayraklı bahçeler unvanındadır. Bu standartları bahçelerimize kazandırmaktaki çabamız bölge de hem örnek narenciye üreticisi olmak, hem de bölgemiz ekonomisine özellikle ihracatına kalite bazında olumlu yönde destek vermektir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTU narenciyede meyvesini verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN