Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arap dilinin zenginliği Mardin'de incelenecek

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde (MAÜ) önümüzdeki hafta 1'inci Uluslararası Türkiye'de Konuşulan Arapça Lehçeler ve Sözlü Edebiyatları başlıklı sempozyum düzenlenecek

Giriş Tarihi: 13.5.2013
Mardin'de 17-19 Mayıs tarihleri arasında 1'inci Uluslararası Türkiye'de Konuşulan Arapça Lehçeler ve Sözlü Edebiyatları Sempozyumu düzenlenecek. Sempozyum, Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Yaşayan Diller Enstitüsü, Heidelberg Üniversitesi Sami Diller Çalışmaları ve Bergen Üniversitesi Yabancı Diller Enstitüsü'nün iş birliğiyle gerçekleşecek.

DİLLER ALLAH'IN AYETLERİ

MAÜ'nün ev sahipliği yapacağı sempozyuma Türkiye'nin değişik üniversitelerinden ve Almanya, Avustralya, Avusturya, Estonya, Filistin, Gürcistan, Irak, İsveç, İsrail, Hollanda, Lübnan, Mısır, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya, Suriye ve Ürdün'den bilim adamları katılacak. MAÜ Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, çözüm süreciyle kardeşliğin daha da pekişip güçlendiğini, bunun, diller arasındaki kardeşliği de beraberinde getirdiğini ifade etti. Bütün dillerin Allah'ın yeryüzündeki ayetleri olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Biz istisnasız bütün dillere Allah'ın birer ayeti gözüyle bakıyoruz" dedi.

DERS MATERYALİ OLACAK

Prof. Dr. Yıldırım, dünyada 7 bin dilin konuşulduğunu, bunlardan 15'inin Türkiye'de konuşulduğunu söyledi. Bu 15 dilden birinin Arapça olduğunu belirten Yıldırım, sempozyumda sunulacak bildirilerin akademik bir şekilde kitaplaştırılacağını ve ders materyali olarak kullanılacağını kaydetti. Yıldırım, Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü için YÖK'e Yüksek Lisans için müracaat ettiklerini ve onay verildiğini, eylül ayında 25 kişinin yüksek lisans programına alınacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap dilinin zenginliği Mardin'de incelenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN