Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağlayan ihracat formülünü anlattı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, mobilya sektörünün kilosu 6 ve 6,6 dolardan ihracat yapan rakipleri olduğunu belirterek, "Kilogram fiyatlarını süratle artırmalıyız" dedi

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Akdeniz Ağaç ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin, '1. Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı' ödül töreni, Ekonomi Bakanı ve Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan'ın katılımı ile yapıldı. Törene Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Milletvekili Nebi Bozkur ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi başta olmak üzere çok sayıda davetli geldi.

"HER GEÇEN GÜN YÜKSELİYOR"
Bugün 2 milyar dolar ihracatı olan mobilya sektörünün 2023 hedefinde 6 milyar dolarlık bir ihracat olduğuna dikkati çeken Çağlayan, "Bu sektör 2023'te 7-8 milyar dolar ihracat yapacak. Tasarımın, markanın, inovasyonun, Ar-Ge'nin ne olduğunu öğrendi. Şimdi artık yol değişikliği gerekli. Zihinsel değişim ve sistemde bir dönüşüm yapıyoruz" dedi.

KG FİYATI ARTMALI
Çağlayan ihracatla ilgili şunları söyledi: Mobilya sektörünün Türkiye'deki ticari hacmi 9 milyar dolar. 200 bin çalışanı ile 500 bin kişiyi istihdam ediyor. Büyüme, üretim, ihracat modellerimizde değişiklik yaparak 2023'ü yakalayacağız. Biri 6, diğeri 6,6 dolara ihracat yapan rakiplerimiz var. 2-3 dolarlık rakamlarla onları yakalayamayız. İhracat kilogram fiyatını artırmamız gerekiyor.

MERKEZ OLMAYA ADAY

Mersin'in, 2023 vizyonunu zenginleştiren, güçlendiren bir merkez olduğunu dile getiren Vali Hasan Basri Güzeloğlu da "Mersin, Türkiye'yi ihracat kavramıyla tanıştıran, dış ticaretin öğretildiği bir merkezdir. Geçtiğimiz yıl 25 milyar dolarlık dış ticaret gerçekleştiren Mersin, 2023'te 15 milyon konteynır kapasiteli bir limanla, 375 milyon ton lojistik büyüklük hedefliyor" dedi.

Bakan'dan Ersin Ramoğlu'na plaket
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ödül töreni, Bakan Çağlayan ve Vali Güzeloğlu'nun sponsorlara plaket vermesi ile başladı. Törende SABAH Adana Bölge Temsilcisi Ersin Ramoğlu'na, sektöre ve 'Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı'na vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür plaketi verildi. Ödülü Ersin Ramoğlu adına arkadaşımız Deniz Kara aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağlayan ihracat formülünü anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN