Terör durunca tarım başladı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 20 yıldır terör nedeniyle ekilip biçilemeyen topraklarda yeniden tarımsal faaliyetlere başlandı

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Barış süreci, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde ekonomiyi büyütecek. Kuzey Irak sınırındaki ilçede 20 yıldır terör nedeniyle işlenemeyen arazilerde, yeniden tarımsal üretim başladı. Yıllardır boş kalan tarlalara pirinç ekilirken, yöre çiftçisi huzurlu ortamda bereketli sonuçlar alıp daha iyi bir yaşam sürmek istiyor.

KÖYE DÖNÜŞ ZAMANI

Bölgede yaşanan olayların etkisiyle güvenlik nedeniyle boşaltılan onlarca köye geri dönüşler başladı. İlk etapta Haskel Deresi ile kaynak sularının bolca bulunduğu ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Narlı köyünde tarlalarını ekmeye başlayan köylüler, çatışmaların yoğun yaşandığı Kazan Vadisi bölgesindeki Cevizli, Otluca, Işıklı gibi köylerdeki tarlalarını da ekime hazırlıyor.

İMECE USULÜ ÇALIŞIYORLAR
Yılardır tarlarını ve arazilerini değerlendiremeyen Abdulrezzek Berrak, "20 yıldır tarlamızı ekemiyordum. Bu yıl ekme kararı aldık. İlk önce tarlaya gelen ve bozuk olan ark su yolunu imece usulu ile onardık" dedi. Çiftçi Hacı Yaşar ise, "Huzurun gelmesiyle yıllardan beridir hep marketlerde aldığımız pirinçi ve buğdayı kendi tarlamızda ekeceğiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör durunca tarım başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN