Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Van Gölü'nde cümbüş var

Giriş Tarihi: 15.5.2013

Göçmen kuşların önemli duraklarından biri olan Van Gölü havzası, yabancı konuklarını ağırlıyor

Her yıl çok sayıda kuş türünü ağırlayan Van Gölü havzası, havaların ısınmasıyla başta flamingolar olmak üzere çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Kışın sıcak bölgelere göç eden, yaz mevsiminde ise Türkiye'deki sulak alanları mesken tutan birçok kuş türü, hava sıcaklığında yaşanan artış ile Van Gölü havzasına gelmeye başladı.

RENK CÜMBÜŞÜ

Erciş ilçesi sahilindeki Çelebibağ beldesi ile il genelindeki Sarısu, Erçek Gölü, Akgöl, Göründü, Karasu, Bendimahi deltası ve Dilkaya sazlığında konaklayan göçmen kuşlar, yaz dönemini geçirdikleri sulak alanlarda adeta renk cümbüşü oluşturuyor. Kuşların, kuluçka döneminde Van Gölü sahiline bıraktığı yumurtalar ise çoğu zaman doğadaki yabani hayvanların hedefi haline geliyor.

GÖÇ GÜZERGAHI

Av ve Yaban Hayatı Koruma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfı Erciş Temsilcisi Güven Çalık, Van Gölü havzasının, Anadolu topraklarında özel bir yeri olduğunu söyledi. Önemli göç güzergahlarından biri olan havzanın, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yaptığını anlatan Çalık, "Türkiye üzerinden göç eden kuş türlerinin 3'te 2'si buradan geçiyor" dedi.

ZENGİN GÖRSELLİK

Bölgenin doğal yaşam potansiyeli açısından kuş cennetini andırdığını belirten Çalık, "Turizm yatırımcılarına, fotoğraf meraklılarına ve özellikle çevreci insanlara bahar ayında zengin bir görsellik sunan bölgemizde, sarı gagalı kuğu, dikkuyruk, toy, flamingo ve sayıları giderek azalan turnaları görmek mümkün" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van Gölü'nde cümbüş var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN