Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göbeklitepe kazısı yarım asır sürebilir

Şanlıurfa'daki Göbeklitepe kazılarının başkanı Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt, çalışmaların 50 yıl sürebileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Şanlıurfa'da 18 yıl önce bulunan ve insanlık tarihiyle ilgili bilgilerin yeniden değerlendirilmesine neden olan Göbeklitepe ören yerindeki kazıları sürdüren ekibin başındaki Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt, yürüttükleri çalışmanın 50 yıl bile sürebileceğini söyledi. MİRBAD Derneği Eğitim Enstitüsü'nce düzenlenen sohbetler kapsamında bir konferans veren Prof. Dr. Schmidt, Türk eşi arkeolog Çiğdem Schmidt'le birlikte kazılar hakkında bilgi verdi.

KESİN KANIT YOK

Göbeklitepe'nin gizemini korumaya devam ettiğini söyleyen Prof. Schmidt, "Buranın ne amaçla yapıldığı, ne şekilde gömüldüğü hakkında kesin bir kanıt henüz elimizde yok. Ancak benzer örneklere bakarak çeşitli tahminler yürütüyoruz ki bu anlamda Göbeklitepe'nin bir tapınak, belirli günlerde toplanılan özel bir mekân olduğunu söyleyebiliyoruz. Kazılar devam edip, ortaya yeni şeyler çıktıkça daha kesin bilgilere ulaşmayı tahmin ediyoruz" dedi. Kazıların büyük titizlik ve dikkatle yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Schmidt, "Önemli olan bulguları en iyi şekilde ortaya çıkarmaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göbeklitepe kazısı yarım asır sürebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN