Akdeniz Oyunları ile 500 milyonluk yatırım geldi

20-30 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlenecek Mersin 17. Akdeniz Oyunları hazırlıklarında son viraja girildi. Bitme aşamasına gelen 11'i yeni 54 tesis için toplam 500 milyon lira harcanıyor

Giriş Tarihi: 19.5.2013
17. Akdeniz Oyunları'nda yer alan 32 branşın müsabaka ve antrenmanlarına ev sahipliği yapacak 11 yeni tesise kavuşan Mersin'in, gelecek yıllarda da önemli spor organizasyonları düzenlemesi bekleniyor. Türkiye genelinde hatırı sayılır tesisler arasında yer alacak olan 11 yeni tesis, fiziki yapılarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

MERSİN STADYUMU

Açılış ve kapanış törenlerine ev sahipliği yapacak olan 25 bin seyirci kapasiteli Mersin Stadyumu'nun mayıs ayının sonunda tamamlanması öngörülüyor. Stadyum, bin 200 kişilik ekiple sürdürülen çalışmalar sayesinde yüzde 90 oranında tamamlandı.

AKDENİZ KÖYÜ 1

Oyunlar döneminde sporcular, teknik heyet ve sporcu yöneticilerinin konaklayacağı 3 bin 500 kişi kapasiteli Akdeniz Köyü 1, her bloğu 437 öğrenci kapasitesine sahip 8 ayrı bloktan oluşuyor. Akdeniz Köyü 1'in sosyal alanı içerisinde; 2 katlı yemek salonu, kantin, kafeterya, oyun ve internet salonları, yarı olimpik yüzme havuzu, jimnastik ve spor salonlarının yanı sıra 3 tane çok amaçlı salon ve 515 kişilik konferans salonu da yer alıyor. Akdeniz Köyü 1, 17. Akdeniz Oyunları'ndan sonra 3 bin 500 kişilik Mersin Üniversitesi öğrenci yurdu olarak kullanılacak.

TENİS KOMPLEKSİ

Oyunlar kapsamında yapımı devam eden tesislerden bir diğeri de 3 bin seyirci kapasiteli Tenis Kompleksi. İki ayrı bloktan oluşan ve uluslararası standartlarda inşa edilen tesiste; 1 merkez kort ve 2'si kapalı, 8'i açık (açık kortlardan ikisi sentetik) olmak üzere toplam 11 kort yer alıyor. Gerçekleşme oranı yüzde 99 dolaylarında olan tesis, Türkiye'nin sahip olduğu en iyi tenis komplekslerinden biri olarak öne çıkıyor.

SERVET TAZEGÜL SPOR SALONU

2012 Londra Olimpiyatları'nda Taekwondo dalında altın madalya kazanarak milli marşımızın Olimpiyat Stadı'nda yankılanmasını sağlayan Servet Tazegül'ün ismini taşıyan bu dev kompleks, Türkiye'nin en modern spor salonlarından birisi olma özelliğini taşıyor. 805 metrekarelik, 256 seyirci kapasiteli antrenman salonunun da yer aldığı tesisin, 17. Akdeniz Oyunları'nın ardından; basketbol, voleybol, hentbol, güreş, judo, karate ve boks müsabakalarına ev sahipliği yapması planlanıyor.

OLİMPİK YÜZME HAVUZU

17. Akdeniz Oyunları kapsamında yapımı devam eden bir diğer tesis ise bin 000 seyirci kapasiteli Olimpik Yüzme Havuzu. Kendine has mimarisi ile farklı bir yapısı olan yüzme havuzu, toplamda 3 havuzdan oluşuyor. 15 adet protokol, 10 adet basın, 9 adet engelli ve 966 adet seyirci koltuğuna sahip tesiste, bin 250 metrekarelik olimpik müsabaka havuzu, 400 metrekarelik ısınma havuzu ve bir adet çırpınma havuzu bulunuyor.

ATLETİZM KOMPLEKSİ

Milli sporcu Nevin Yanıt'ın adının verildiği Atletizm ve Bedensel Engelliler Atletizm branşlarının müsabakalarına sahne olacak kompleks, 3 bin seyirci kapasiteli. Toplamda 8 bin 500 metrekarelik temel oturum alanına sahip tesiste; 2 bin 559 adet seyirci, 172 adet basın, 149 adet VIP, 24 adet engelli koltuğu ile 9 adet merdiven ve 4 adet asansör yer alıyor. Sporcuların konforuna da önem verilen tesiste bulunan sauna da, tesisin dikkati çeken diğer bir özelliği olarak göze çarpıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz Oyunları ile 500 milyonluk yatırım geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN