Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin turizme kazandırılmalı

Giriş Tarihi: 19.5.2013

MTB Başkanı Abdullah Özdemir, tanıtım ve tesis yatırımlarıyla Mersin'in Türk turizmine kazandırılması gerektiğini söyledi

Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin ve Antalya'nın, coğrafi özellikleri, iklimi, doğal ve tarihsel zenginlikleri ile beşeri dokuları açısından birbirine çok benzeyen iki il olduğunu belirterek "Mersin Türk turizmine kazandırılmalıdır" dedi. Yaklaşık 30 yılda iki il arasında turizm sektörü açısından, kimsenin hayal bile edemeyeceği bir fark oluştuğunu belirten Özdemir "Bugün, dünya turizm çevrelerinde, bir 'Antalya Mucizesinden' bahsedilmektedir" diedi..

YARISINDAN ÇOĞU ANTALYA'YA
Ülkemize gelen yabancı turistlerin yaptıkları gecelemelerin yüzde 55'inin Antalya'da gerçekleştiğine dikkat çeken Özdemir "Antalya'ya bir günde gelen turist sayısı 50 bine yaklaşırken, Mersin'de bu sayı yılda sadece 190 bin olarak gerçekleşmektedir. Yabancı turistlerin yaptıkları geceleme sayısı açısından, iki il arasındaki fark tam 230 kata ulaşmıştır. 80'li yılların başında hemen hemen aynı olan, geceleme sayıları arasındaki oranın, nasıl olup da 230 kata ulaştığı ciddi olarak incelenmelidir" diye konuştu.

HARİTADA GÖRÜNÜYOR

Türkiye haritasına bakan dikkatli bir gözlemcinin, Mersin ve Antalya'nın birbiri ile entegre olmaya çok uygun olduklarını fark edeceğini kaydeden Özdemir "Antalya giderek turizm yatırımlarına doymaktadır. Dolayısı ile turizm yatırımlarının, Antalya sınırından başlamak üzere, Mersin'in batısını kaplayan sahil şeridine doğru kayacağını söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle, henüz bu bölge turizm yatırımları açısından el değmemiş bir durumdayken, bu bölgenin planlaması çok iyi biçimde yapılmalıdır. Altyapı eksiklikleri süratle giderilmelidir. Antalya'da ve başka turistik bölgelerde yapılan hatalardan ders alınarak, aynı hataların burada da tekrar edilmesine fırsat verilmemelidir" şeklinde konuştu.

TURİZM ALANI İLAN EDİLMELİ

Mersin'in batısının her türlü turizm teşviğinden yararlanacak şekilde turizm alanı olarak ilan edilmesi gerektiğini düşündüklerini söyleyen MTB Başkanı Özdemir şunları kaydetti: "Bu yapıldığı taktirde, aynen Antalya örneğinde olduğu gibi, 15-20 sene sonra bir 'Mersin Mucizesi'nden bahsediyor olabiliriz. Antalya ve Mersin entegrasyonunun sağlanması, ülkemiz turizm sektörüne de yeni bir ivme kazandıracaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin turizme kazandırılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN