Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Opera ve balenin güneydeki kalesi

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Mersin'de, 20 yıldır kentin kültür ve sanat yaşamına yön veren Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) bugüne kadar yaklaşık 2 bin temsil ve 600 bin sanatsevere kapılarını açtı. MDOB 20'nci yaşını kutladığı bu sanat sezonunda, aynı kültürel zenginliği, opera ve balenin bulunmadığı illere taşımak üzere 20 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında Büyük Güneydoğu Anadolu turnesi adı altında 14 Güneydoğu Anadolu iline turne düzenliyor.

KAPIDAN DÖNDÜLER

Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdikleri sayısız turneler ile MDOB olarak hem Türkiye'nin hem de Mersin'in tanıtımında görev alarak kültür ve sanat alt yapısına katkı sağladıklarını kaydeden MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, "Kuruluş yılı vesilesiyle tanıtıma bu yıl her zamankinden daha çok önem verdik. Ekim ayından bu yana bütün temsillerimize olağanüstü bir ilgi var. Repertuarımıza yeni kattığımız prömiyer temsillerimizin hepsi kapalı gişe oynadı ve 14 Mayıs'ta prömiyerini yapacağımız Puccini'nin ölümsüz eseri Madama Butterfly'in biletleri şimdiden tükendi. Önceden biletlerini alamayan birçok sanatsever bu sanat sezonunda kapıdan geri dönmek zorunda kaldı" dedi.

İLKLERE İMZA ATTI
MDOB'un 20'nci yılında repertuar seçimine büyük önem verdiklerini ifade eden Şanal, "Üç Mersin türküsünün de içinde yer aldığı, Anadolu türkülerinden oluşan, düzenlemesi Bujor Hoinic'e ait eseri Yeni Yıl Konseri olarak seslendirerek unutulmaz bir konsere ev sahipliği yaptık. Anadolu Rapsodisi'ni Osmaniyeli ve Gaziantep sanatseverlerle de buluşturarak ulusal medyada da ses getiren konserlere imza attık. Kendi ezgilerimizi çok sesli müzikle seslendirerek sanatseverlerin gönlünü fethettik. 20. yılımızda yaptığımız önemli prömiyerlerden birisi de 'Özsoy' operası oldu. Cumhuriyet tarihimizin ilk operası olan eseri Mersinli sanatseverlerle buluşturarak Mersin prömiyerini gerçekleştirdik " diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Opera ve balenin güneydeki kalesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN