Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sertifikalı çiftçi oldular

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Erdemli Ziraat Odası'nın (EZO) düzenlediği 176 saatlik Muz Yetiştiriciliği kursunu tamamlayan 34 kursiyer sertifika aldı

Dünya Çiftçiler Günü dolayısı ile Mersin'in Erdemli ilçesinde Ziraat Odası (EZO) 'Muz Üreticiliği' kursu verdi. kursun tamamlanmasının ardından sertifika töreni düzenledi. Törende konuşan Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe, tarım sektöründe üretilenlerin insan hayatı için vazgeçilmeyen en temel ürünler ve hayati önem taşıdığını söyledi.

ÖRGÜTLENME ÇOK ZOR
Özefe, ülke tarımının yapısal sorunları bulunduğunu belirterek, "İlçemizdeki toprakların çiftçilerimize dağılımını çıkarttım. Arazi dağılımında gerçek manada üretim yapanların yüzde 80 civarında ve 10 dönümün altında araziye sahip olduklarını gördüm. Bu yapısal olgu karşısında çiftçilerin bir araya gelip örgütlenmesi çok zor. Ancak, gerçek mücadele odalar, birlikler yolu ile mümkün olacaktır" dedi.

AVRUPA'DA LİDER

Erdemli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Türker, dünya nüfusunun artmasına paralel olarak tarım alanlarının hızla azaldığını belirterek, "Bu durum tarımın stratejik önem kazanmasına neden oluyor. Türkiye dünya tarımsal sıralamada 7'nci, Avrupa'da ise ilk sırada yer alıyor. Dünyada ve ülkemizde tarım alanları çok sınırlı. Bu nedenle bilinçli bir şekilde kullanmalıyız" diye konuştu.

34 ÜRETİCİYE SERTİFİKA

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek de Dünya Çiftçiler Günü'nü klasik olarak kutlamak yerine düzenledikleri 'Muz Yetiştiriciliği' kursunu başarı ile bitiren çiftçilere en güzel hediye olarak sertifikalarını vermeyi uygun gördüklerini vurguladı. Dölek tüm çiftçilere bol kazanç dilediklerini kaydetti. Konuşmaların ardından 176 saatlik kursu başarı ile bitiren 34 üreticiye sertifika verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sertifikalı çiftçi oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN