Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ar-Ge desteklerinin tamamı kullanılmıyor

Giriş Tarihi: 20.5.2013

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, kamunun çeşitli şekillerde ar-ge için aktardığı finans kaynaklarının kimi zaman yüzde 50 oranında boşta kaldığını söyledi

Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın düzenlediği 'KamuÜniversite- Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı'na ev sahipliği yaptı. Toplantıda söz alan bakanlık, özel sektör ve üniversite temsilcileri kamu-üniversite-sanayi iş birliğindeki sorunlar ve çözüm önerilerini aktardı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, kamunun çeşitli başlıklar altında, özel şirketler ve üniversitelerin ar-ge çalışmalarına finans kaynağı ayırdığını ancak bunun tamamının kullanılmadığını vurguladı.

DESTEK BULAMAMA ŞANSI YOK

Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, bakanlık olarak San-Tez, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Teknogirişim ve Ar-ge Yatırım Desteği başlıkları altında 2012'de toplam 152 milyon liralık finansman desteği bütçelerinin olduğunu, bunun 90 milyon lirasının sanayi kuruluşları ve üniversiteler tarafından harcandığını söyledi. Prof. Dr. Aslan, TÜBİTAK'ın da 800 milyon liralık bütçesinin 592 milyon lirasının harcanabildiğini belirtti. Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, "Burada bizim bilgilendirme açısından eksik kaldığımızı düşünüyorum. Öte yandan Türkiye'de kimsenin 'Ben ar-ge yapacaktım ama finansman desteği bulamadım' deme şansı yok" diye konuştu.

VİZYON OLUŞTURULAMADI
ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar da konuşmasında Adana'da ar-ge, inovasyon ve patent konusunda yaşanan sıkıntıları özetledi. Prof. Dr. Kibar şöyle konuştu: "Patent başvurusu sayısının düşüklüğü, bölgemiz için üniversite-sanayi işbirliği ve ar-ge ile ilgili sorunların başında geliyor. Özel, sektör, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve diğer araştırma kuruluşları maalesef ortak bir vizyon oluşturamadı. Bölgesel ihtiyaçlar üniversitelerin öncelikleri arasına giremedi. Sektörler kendi içinde ortak bir ağ oluşturamadı. Üniversitelerimizin sanayi ile iş birliği konusunda eksik kaldığı konusundaki eleştirilerin kısmen haklı olduğunu biliyoruz. Ancak sanayicimizin de ciddi eksikleri ve sıkıntıları var."

TEKNOKENT PROJESİ
Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın ise yaşadıkları sıkıntıları anlatıp 2023 hedeflerini açıkladı. Prof. Dr. Kadir Aydın, Çukurova Teknokent'in Türkiye'deki 35 teknokent arasında, aldığı puanla 24'üncü sırada bulunduğunu belirterek "Ülkemizi yönetenler kadar üniversitemizi yöneten insanlar da teknokente gerekli ilgiyi göstermiş olsaydı şu anda 24'üncü sırada olmamız mümkün değildi" dedi. Prof. Dr. Aydın, 4 bin metrekarelik teknokent binasında kiralanabilir alanın sadece bin 500 metrekare olduğunu, bu yüzden kendilerinin koridorları alçıpanla bölüp firmalara kiraya vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

PİLOT TESİSLER KURULMALI
Çukurova Teknokent'te şu anda 35 ar-ge firması, 16 kuluçka firması ve akademisyenler tarafından kurulan 10 firma bulunduğunu belirten Prof. Dr. Aydın "Toplam 120 personelle hizmet veriyoruz. Şimdiye kadar 107 proje tamamlandı. Acilen teknokent bünyesine pilot tesisler kurulması gerektiğini düşünüyorum. Böylece akademisyenlerimiz yaptıkları araştırmaları sanayicilerimize gösterebilme imkanı bulacaktır" dedi. Toplantıda Mersin Vali Vekili Nihat Karabiber, Adana Vali Yardımcısı Durmuş Genç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, Adana Hacı Sabancı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut da birer konuşma yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ar-Ge desteklerinin tamamı kullanılmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN