Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki Kore gazisinin ağlatan buluşması

Kore'de birlikte görev yaptıktan sonra bir daha birbirinden haber alamayan silah arkadaşları Trabzonlu Murat Albayrak ile Bitlisli Bahattin Öztürk, bir mektup aracılığıyla bir araya geldi

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Bitlisli Kore gazisi Bahattin Öztürk ile Trabzonlu Kore gazisi Murat Albayrak 58 yıl sonra bir araya geldi, gözyaşları sel oldu. Trabzonlu emekli imam Murat Albayrak, yaklaşık 5 ay önce yazdığı mektubuna Bitlisli emekli imam Bahattin Öztürk'ten karşılık alınca Trabzon'dan Bitlis'e geldi. İlk buluşmada gözyaşlarına boğulan Kore gazileri uzun süre birbirlerin öpüp kokladı. Gözyaşlarına hakim olamayan iki gaziye yakınları da eşlik etti.

BİTLİS'E GİTTİ

Trabzonlu Kore gazisi Murat Albayrak (79), albümünde bulunan ve 1950 yılında Kore'de görev yaptığı Bitlisli silah arkadaşı Bahattin Öztürk'ün (86) askerdeyken çektirdiği fotoğrafının arkasındaki adrese, 5 ay önce bir mektup gönderdi. Öztürk'ün kendisini araması üzerine eşi, çocuğu, kardeşi ve diğer yakınlarıyla Bitlis'e gelen Albayrak, merkeze bağlı Yolalan beldesindeki Konaç Mahallesi'nde silah arkadaşı Öztürk'ü evinde ziyaret etti.

58 YIL GÖRÜŞMEDİLER

Birbirlerine sarılarak gözyaşlarını tutamayan gaziler, bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. Albayrak, Kore görevinden döndükten sonra zamanla 4 silah arkadaşının hayatını kaybettiğini, ancak her zaman Öztürk'ün yaşayıp yaşamadığını merak ettiğini söyledi. Kore'den döndükten sonra herkesin teskeresini alarak memleketine gittiğini ve kendisinin de Öztürk'ü bir daha görmediğini belirten Albayrak, şöyle konuştu:

FOTOĞRAFTAKİ ADRES
"5 ay önce albüme bakarken resmini gördüm. Fotoğrafın arkasındaki adrese bir mektup gönderdim. Mektupta, 'Mektup kimin eline geçerse Allah rızası için bana dönsün' diye not yazdım. Yaşadığını bilmiyordum. Telefon numaramı da yazdım. Bir gün telefonum çaldı ve birileri konuştu. Sonra Bahattin olduğunu anlayınca çok sevindim. Onu sağlığında ziyaret edeceğimi söyledim. Allah'a şükür. Çok duyguluyum."

ANILAR CANLANDI
Öztürk ile 3 ay İzmir'de kaldıklarını ve ardından Kore'ye gittiklerini anlatan Albayrak, 12 ay 15 gün görev yaptıkları Kore'de Öztürk ile sıkı bir dostluk kurduğunu söyledi. Bahattin Öztürk ise Kore Savaşı'na destek birliği olarak gittiklerini ve döndükten sonra bir daha haberleşmediklerini belirterek, "Mektubu alınca çok duygulandım ve Murat'ı aradım" dedi. Bol bol sohbet eden gaziler, anılarını anlatarak, askerde çektirdikleri fotoğraflara baktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki Kore gazisinin ağlatan buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN