Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulu Önder'in anıları yaşayacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarihi bir evi restore ederek 'Atatürk Anı Evi' olarak hizmete açtı. Anı Evi'nde Atatürk'ün Gaziantep ziyaretinde kullandığı eşyalar sergileniyor

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Mustafa Kemal Atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu Şahinbey ilçesine bağlı Bey Mahallesi'nde, kenti ziyaretinde kullandığı eşyalar ile o döneme ait tarih kahramanlarının da tanıtıldığı Atatürk Anı Evi hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Atatürk'ün nüfus cüzdanında doğum yerinin Bey Mahallesi yazdığını ifade ederek, Atatürk'ün 1933 yılında kente gelerek, Halkevi'nin balkonundan bir konuşma yaptığını hatırlattı.

ADİL KONUKOĞLU BAĞIŞLADI

Bey Mahallesi'ndeki en güzel evi müze yapmak için sahibi Adil Konukoğlu'ndan istediklerini, Adil Konukoğlu'nun ise kendilerini kırmadığını, evi "Atatürk Anı Evi" olarak düzenlenmesi için belediyeye bağışladığını aktaran Başkan Asım Güzelbey, "Bu davranışından dolayo kendisine çok teşekkür ediyorum. Büyük bir âlicenaplık gösterdiler" dedi.

BAKANLIK YARDIMA HAZIR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan da, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile Müzeler Haftası'nda böyle bir mekânın açılmasının önemine dikkat çekti. Özaslan, "Atatürk'ün adını taşıyan böylesi bir anı evine gerçekten hepimizin ihtiyacı vardı. Mustafa Kemal'in nüfus kaydının bu mahallede olduğunu düşünürsek daha da bir anlamlı hale geliyor. Biz bakanlık olarak Gaziantep ve çevresine bu tür etkinliklerde ve projelerde her türlü yardıma hazırız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulu Önder'in anıları yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN