Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapalı böbrek ameliyatı Silopi'de ilk kez yapıldı

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Şırnak'ın Silopi Devlet Hastanesi'nde ilk defa kapalı böbrek ameliyatı yapıldı. Ameliyat olan kadın hasta 1 gün içerisinde ayağa kalktı. Şırnak bölgesinde ilk kez yapılan ameliyatın çok başarılı geçtiği ifade edildi. Böbrek rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan 30 yaşındaki Berna Oktay doktorların başarılı ameliyat ile sağlığına kavuştu. Hastanede ilk defa gerçekleştirilen kapalı böbrek ameliyatı ile sağlığına kavuşan Berna Oktay, hastane yönetimi ve doktorlara teşekkür etti.

TEKNOLOJİ GELİŞTİ

Ameliyat sonrası hastasını kontrol eden Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Cem Özlik, Şırnak bölgesinde böylesi bir ameliyatın ilk kez yapıldığını söyledi. Özlik, "Taşa bağlı olarak sağ böbreğinde yetmezlik vardı. Yapılan testlerde böbrek fonksiyonları tamamen bitmişti. Sağ böbreği çürümüştü. Genellikle bu tür hastaların yan taraflarında ağrıları çok fazla oluyordu. Geçen sene 2 defa ateşli böbrek iltihabı geçirmişti hastamız. Çok fazla enfeksiyonları ve iltihapları oluyor hastamızın. Hastamıza genellikle bu yörelerde açık cerrahi müdahale tercih ediliyor ama teknolojinin gelişmesi ile kapalı şekilde böbrek ameliyatı yaptık. Bu ameliyatımızın avantajı ise dün yapılan bir ameliyat olmasına rağmen hastamızın durumu gayet güzel ve yürüyebiliyor. Bugün bile taburcu edebiliriz" dedi.

YENİ CİHAZLAR GELDİ

Silopi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kerem Alptekin ise "Kamu hastaneler birliği kurulduktan sonra genel sekreterliğimizin olumlu destekleri ile eksik cihaz alımımızı tamamladık. Bu nedenle Şırnak ili bünyesinde dışarıya çok fazla hasta sevk edilmiyor. Çok ciddi ameliyatlar hastanemizde başarı ile uygulanmaktadır. Kapalı bir böbrek ameliyatı yapıldı. Ameliyattan sonra hastamız 1-2 gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Buradaki tıp hizmetlerini çok daha iyi bir seviyeye getireceğiz. Bunu da duyurmak istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapalı böbrek ameliyatı Silopi'de ilk kez yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN