Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova Havalimanı temeli bugün atılıyor

Giriş Tarihi: 28.5.2013

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı temelinin bugün törenle atılacağını söyledi. Alanda inceleme yaparak çalışmalar hakkında bilgi aldı

Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon yolcu kapasiteli Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın temel atma töreni, Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Ballıca ve Çiçekli köyleri arasında bugün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek. Temel atma töreni öncesi Mersin Turizm Kordinasyon toplantısında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Çukurova Havalimanı'nda hayata geçirilmesiyle birlikte Mersin'in kaderinin değişeceğini ve önüne geçilemeyen bir kent haline geleceğini kaydetti. Konuşmasında Mersin Kültür Merkezi ile istasyon arasındaki sit alanı içerisinde kalan tarihi binaların restore edilerek turizme konu edilmesini amaçlayan 'Tarihe Gülümseyen Mersin' projesinde çok önemli noktalara gelindiğini de belirten Güzeloğlu, "Çok ciddi rakamlarla çok ciddi işler yapıyoruz. Mersin'in tarihi yerlerinin turizme kazandırılması konusunda çok önemli yollar kat ettik" dedi.

BÜYÜK İŞLER YAPILDI

XVII Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin'e yapılan spor tesislerin kentin spor turizmi açısından gelişmesine katkı sağlığını vurgulayan Güzeloğlu, "Mersin'de 2 yılda çok büyük işler yapıldı. Oyunlar kapsamında Mersin'e yapılan tesisler Mersin'in kalıcı değerleri olacak" diye konuştu.

36 AYDA BİTECEK
Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havaalanı, konumu itibariyle Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak olan Çukurova Uluslararası Bölgesel Havaalanı'nın temel atma töreni bugün saat 11.00'de yapılacak Koçoğlu Grubu'na bağlı Çukurova Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme Anonim Şirketi'nce üstlenilen ve 357 milyon avroya mal olacak inşaatının 36 ayda tamamlanması bekleniyor.

2011'DE İHALE EDİLDİ
Türkiye'nin güney bölgesindeki işlek ticari omurgalarından biri olan Adana- Tarsus-Mersin hattında son dönemde artan potansiyel, bölgenin ulaşım stratejilerinin yeniden değerlendirilmesini zorunlu kıldı. Bunun üzerine harekete geçen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Çukurova Havalimanı Projesi'ni sundu. Projenin, Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) 4 Mart 2011 tarihli kararının ardından Mersin ve Adana olmak üzere bölgeye hizmet vermek amacıyla konvansiyonel boyutlarda yapımı planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı'nın ihalesi 15 Aralık 2011'de, yer teslimi ise 15 Mart 2013 tarihinde yapıldı. Tarsus'un Ballıca ve Çiçekil köyleri arasında yapım çalışmalarına başlanılan, ilk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve ihtiyaca göre kapasitesi artırılabilir şekilde planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı'nın kapasitesinin, daha sonra 30 milyona çıkarılması hedefleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova Havalimanı temeli bugün atılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN