Barış süreciyle bölgeye yatırımcının ilgisi arttı

TUSAF Başkanı Erhan Özmen, Mardin'de yaptığı konuşmada barış sürecinin bölgeye ekonomik alandaki olumlu etkilerinin yavaş yavaş hissedilmeye başlandığını söyledi

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen genişletilmiş sektör toplantısında hasat öncesinde buğdayın geleceği konuşuldu. Toplantının açılışında konuşan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, barış sürecinin ekonomik etkilerinin de bölgede hissedilmeye başlandığına dikkat çekti. Özmen, bölgeye yönelik kredi artışının geçen yıla göre yüzde 36 arttığını, ülke genelinde kredi kullanımının yüzde 19 seviyelerinde olduğunu vurguladı.

YENİLERİ DE GELECEK

Ulusal şirketlerin bölgeye yoğun ilgisi olduğunu kaydeden Özmen, "Bölgemizde büyük bir canlanma oldu. Televizyonlardan sık sık temel atma törenlerini izliyoruz. Bu veriler ve göstergeler sürecin bölgeye olan etkisidir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemize yönelik not artışının, bundan sonra tarım ve hayvancılıkta uluslararası kuruluşlarınww da ilgisini arttıracağını düşünüyoruz" dedi.

CİDDİ ARTIŞ BEKLENİYOR

Buğdayın bu sezondaki durumu hakkında da bilgiler veren Özmen, "Karadeniz bölgesi ülkeleri ile Kanada'daki detaylı üretim ve verim bilgilerini o ülkelerden gelen sektör temsilcileri ve uzmanlardan dinleyeceğiz. Yine TMO'dan ülkemizdeki son durum ile ilgili değerlendirme yapmasını bekliyoruz. ABD'nin ülkemiz buğday üretimiyle alakalı yüzde 13,5 artış öngörüsü TMO tarafından nasıl yorumlanıyor, bunu açıklamalarını bekliyoruz" diye konuştu.

REKOR KIRDIK

TMO Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan da, "Anadolu'nun bu değerli emeği un sanayicilerinin katkısıyla dünyaya yayılmakta, ülkemiz un ihracatında dünyada sayılı bir yere getirmektedir. Günümüzde yaklaşık 1,5 milyar civarındaki insanın açlıkla karşı karşıya olduğu bir dünyada buğday gibi, un gibi bir alanda ülkemizin birinci olması gurur vericidir. BM uluslararası ticareti verilerine göre, ülkemiz 2011 yılında ilk sıradaydı, 2012 yılında ise miktar olarak ikinci olmamıza rağmen döviz bazında birinci olarak Cumhuriyet tarihinde rekor kırdık" dedi.

EKMEK NİMETTİR

AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ ise "Bizim kültürümüzde ekmek büyük bir nimettir. Büyüklerimiz yerde buldukları küflenmiş ekmeği bile alır bir duvarın üzerine koyardı. Kültürümüzde ekmeğe yapılan saygısızlık nankörlüktür. Dolayısıyla sizin sektörünüzün kutsal bir tarafı da var. Buğday ticari bir ürün ama aynı zamanda stratejik bir ürün. Geçmişte devletler silah stoku kadar buğday da stoklamışlardır" dedi.

MARDİN HOŞGÖRÜSÜ

Kısa bir süre önce Mardin'e atanan Vali Dr. Ahmet Cengiz, Mardin'in dillerin, dinlerin ve kültürlerin birlikte yaşayıp yoğrulduğu bir yer olduğuna dikkat çekerek, "Sinop'tan buraya atandığımda turizmci derneği başkanına Mardin'i görüp görmediğini sordum, malum sorunlar nedeniyle gidemediğini söyledi. Bizi engellemek isteyenler birbirimize ulaşmamızı engellediler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak köy, kent mezra olarak her tarafa gidebilmeliyiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış süreciyle bölgeye yatırımcının ilgisi arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN