Adana ve Mersin Türkçe'yle coştu

Giriş Tarihi: 5.6.2013

Bu yıl 'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla 11'inci kez düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın Mersin ve Adana etkinliklerine binlerce vatandaş katıldı

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından 'Uluslararası Dil ve Kültür Festivali' kapsamında 'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla düzenlenen 11'inci Türkçe Olimpiyatları'nın Mersin ve Adana etkinliği renkli görüntülerle gerçekleşti. Adana'da 5 Ocak Stadyumu'ndaki gecede, 22 ülkeden 60 çocuk şarkılar söyleyip dans ve halk oyunları gösterileri sundu. Etkinlikte Ahmet Kaya'nın 'Kafama Sıkar Giderim' şarkısını seslendiren Pakistanlı Ersalan Nami, izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

BARIŞIN DİLİ TÜRKÇE OLACAK

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş yaptığı konuşmada, şehre farklı ülkelerden gelerek, gösteri yapan gençleri takdirle izlediğini söyledi. "Bu çocuklar, evrensel sevgi ve barışın mimarları olacaktır" diyen Coş, "Dünyanın dört bir yanında, ilim ve irfan yuvalarında yetişen çocukların sayıları ne kadar artarsa, evrensel barış bir o kadar da çabuk tesis edilecek ve kalıcı olacaktır. Üstelik evrensel sevginin ve barışın ortak dili de Türkçe olacaktır" ifadelerini kullandı.

MARİNA DOLDU TAŞTI

Mersin'de ise çeşitli ülkelerden gelen dünya çocuklarının sergilediği müzik, dans ve halk oyunları gösterileri Marina'yı dolduran binlerce Mersinlinin büyük beğenisini topladı. Etkinlikte konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Bir dünya kenti yolculuğunda dünyanın ticaret, turizm, lojistik ve tarım kenti kimliğinin öne çıktığı Mersin'e Akdeniz Oyunları öncesinde böylesi bir buluşma yakıştı. Kısa bir süre sonra hep birlikte yaşayacağımız Akdeniz Oyunları öncesinde, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 9 Haziran'da gerçekleştireceğimiz toplu açılışlar ve oyunlar Mersin'in bir dünya ve spor kenti kimliğini pekiştirecektir" dedi.

'YENİ BİR DÜNYA' DEDİLER
Türkçe Olimpiyatları Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Erdem ise gönül erlerinin 160'tan fazla ülkede, 14 üniversite, bin okul, 80 dil kursu, 40 Türkoloji bölümü, 225 etüd, 400 kültür merkezi ile Türkiye'nin sesini dünyaya duyurarak sevgisi aşkını muhabbetini taşıdığını ifade etti. Program Vali Güzeloğlu, AK Parti Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt, Ahmet Tevfik Uzun, Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök ve diğer protokol üyelerinin çocuklarla birlikte seslendirdiği 'Yeni Bir Dünya Şarkı' ile sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana ve Mersin Türkçe'yle coştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN