Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kralların merdiveni turizme kazandırılıyor

Van Kalesi'nin güneyinde bulunan ve Binbir Merdiven olarak bilinen krallar merdiveni restore edilecek

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Van Kalesi'nin güney kısmında tarihte kralların kullandığı 100 metre yükseklikteki 'Binbir Merdiven', yeniden turizme kazandırılacak. Güneş Kenti (Tuşba) olarak M.Ö. 9. yüzyılda Urartu Krallığı'na başkentlik yapan Van Kalesi ile güney kısmındaki eski Van şehri, son yıllarda başlatılan kazı ve restorasyon çalışmalarıyla tekrar ayağa kaldırılıyor.

CAMİLER DÖNÜŞÜYOR

Eski Van şehrindeki çalışmaların devam ettiğini belirten Karaloğlu, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün Abbasağa, Ulu ve Kızıl Minareli camilerle ilgili bugün sonuçlandıracağı yeni bir ihalenin yapıldığını ifade etti. Yakın zamanda bu üç caminin tekrar ayağa kaldırılması çalışmalarına başlanacağını kaydeden Karaloğlu, şunları kaydetti:

TARİHE UYGUN OLACAK
"Eski Van şehrindeki önemli mabet ve camiler tekrar hayat bulmuş olacak. Horhor Cami'yi bu yaz bitirmek ve Ramazan'da bir teravih namazı kılmak istiyoruz. Bizim bütün amacımız Eski Van şehrini yeniden yaşanılır bir mekana dönüştürmek. Tarihi yapıları özelliklerine uygun yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bittiğinde eski Van şehri güzel bir mekana dönüşecek."

BİNBİR MERDİVEN

Urartular dönemi sonrası Selçuklu Sultanı Kılıçarslan tarafından yaptırıldığı bilinen ve kralların kale arkasına kestirme yol olarak kullandığı merdiven yeni çalışmayla tekrar kullanılabilecek.

İHALE YAPILACAK
Su sarnıcı ve merdiven ile ilgili yapılan çalışmalara değinen Karaloğlu, "Sarnıç ve sarnıcı kaleye bağlayan merdivenlerin ihalesini beraber yapacağız. Ordaki amaç, eski Van şehrine gelenler arkaya dolaşmadan o merdivenleri kullanarak kaleye çıkabilecek veya kaleye çıkanlar güney yakasındaki eski Van şehrine oradan inebilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kralların merdiveni turizme kazandırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN