Gaziantep bu ülkenin göz bebeği kenti

Giriş Tarihi: 8.6.2013

'Turkcell Liderleri Anadolu'da Buluşturuyor' toplantısında işadamlarının ortak vurgusu Gaziantep'in başarıları oldu

'Turkcell Liderleri Anadolu'da Buluşturuyor' toplantılarının ilki Gaziantep'te gerçekleşti. Grand Otel'de düzenlenen toplantının açılışında konuşan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep'in Türkiye'nin gözbebeği olduğunu belirterek, tek eksiklerinin şirketlerin bir araya gelip ortak iş yapamaması olduğunu söyledi.

"İÇERİDEN GÖRÜNMÜYOR"
Sanayiciliğin Gazianteplilerin genlerinde olduğunu ifade eden Konukoğlu, kentin geçmişte bu topraklarda yaşayan her kavimden aldığı kültürü 'ortak akıl' ve 'sanayici ruhuyla' yoğurduğunu kaydederek, "Gaziantep şu anda Türkiye'nin gözbebeği. Sanayicilikte, liderlikte, her konuda gözbebeği. Buradaki sanayici ne kadar büyüdüğünün farkında değil, ama dışarıdan baktığınızda Gaziantep'in ne olduğunu çok rahat görebilirsiniz" dedi. Krizlerde 'mümkün olduğunca borçlanmadan, ayağımızı yorganımıza göre uzatarak büyümeye çalışacağız' kararı aldıklarını belirten Konukoğlu, "O dönemde herkes malını mülkünü sattı, borçlarını ödedi, sanayide büyüdü. 3-4 sektörde olan Gaziantep'te şu anda hemen hemen yapılmayan hiçbir sektör yok. Bu Gaziantep'i 6 milyar dolar ihracata yükseltti. Tek eksiğimiz ise şirketlerin henüz bir araya gelip ortak iş yapamaması. Zaman içinde bunu da başaracağız" diye konuştu.

İSTİKRAR VAR
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, dünyada finansal ve siyasal krizler yaşandığını ifade ederek, "Bizim içinde yaşadığımız yörenin de siyasi sıkıntıları pek biteceğe benzemiyor. Bu belirsizlikler maalesef bizi ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan etkilemeye devam edecek" dedi. Gaziantep'te istikrar olduğunu vurgulayan Özince, bankacı olarak da buradaki işlerinde hiçbir sıkıntı görmediklerini kaydetti.

"ZİHNİYET DEĞİŞMELİ"
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise artık zihniyetlerin değişmesi gerektiğini ve şirketlerde gelecek nesillere sermayeyi bırakmak gerektiğini belirterek, sermaye piyasaları ile şirketleri tanıştırıp, içine mutlaka sermaye getirilmesi önerisinde bulundu. Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv de iş dünyasında teknolojinin önemli olduğunu, ama en önemli faktörün insan olduğunu belirtirken, "İş dünyasın şehirlerine, bölgesine ve memleketine sahip çıkması çok önemli" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep bu ülkenin göz bebeği kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN