Van Gölü'nün uçan balıkları

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme dönemlerinde tatlı sulara göç eden inci kefalinin yolculuğu, renkli ve çarpıcı görüntüler oluşturuyor

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefalinin kutsal yolculuğu başladı. Türkiye'nin en büyük gölünde yaşayan tek balık türü olan ve neslinin devamı için üreme döneminde 15 Nisan- 15 Temmuz tarihlerinde avlanması yasaklanan inci kefalinin tatlı sulara başlattığı göç, renkli görüntülere sahne oluyor.

FESTİVALDE 30 BİN KİŞİ
Özellikle
Erciş ilçesindeki Deliçay mevkisi ile Bend-i Mahi Çayı'nda oluşturulan alana akın eden çok sayıda kişi, 2 milyar inci kefalinin kutsal yolculuğuna tanıklık ediyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, inci kefalinin yolculuğunu dünyaya tanıtmak için düzenlenen 4. Uluslararası İnci Kefali Kültür ve Sanat Festivali'ne bu yıl 30 bin kişinin katıldığını söyledi.

ZIPLAYARAK AŞIYORLAR
İnci kefalinin, Van Gölü'nde yaşayan endemik bir balık türü olduğunu ve yaşamını gölün tuzlu, sodalı suyunda sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Sarı, ilkbahar aylarında göl suyunun üremelerine uygun olmaması nedeniyle balıkların tatlı sulara akın ettiğini ve göç yolunda karşılarına çıkan engelleri zıplayarak aştığını söyledi. Prof. Dr. Sarı, yolculuğun yumurtlama dönemi bitinceye kadar devam edeceğini belirterek şöyle konuştu:

BAŞKA YERDE GÖREMEZSİNİZ
"Bu dönemde derelere hem dişi hem de erkek balıklar geliyor. Dişi balıklar yumurtalarını bırakıyor, takip eden erkek de yumurtanın üstüne sütünü bırakıyor ve döllenen yumurtalar ağırlaşarak dere tabanına yapışıyor. Dünyanın hiçbir yerinde Van Gölü'nde görülen yoğunlukta bir göç izlemek mümkün değil. Burada, başka hiçbir yerde görülemeyecek muhteşem bir manzara görüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van Gölü'nün uçan balıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN