Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahlat taşı şimdi de Las Vegas'a gidecek

Giriş Tarihi: 11.6.2013

Bitlis'te üretilen doğal Ahlat taşı Singapur'dan sonra ABD'nin Las Vegas kentine de ihracat edilecek

Bitlis'in Ahlat ilçesinde üretilen doğal Ahlat taşının estetik, ısı, ses yalıtımı, izolasyon özelliği ve dayanıklılığı ile dikkatleri üzerine çekerken, yeni pazarlardan da ilgi görüyor. Ahlat taşı Singapur'dan sonra ABD'nin Las Vegas kentine de ihracat yapmak için görüşmeler başlatıldı. Yurt dışı talepleri memnuniyetle karşılanırken, Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban taş atölyelerini gezerek hem ihracatçı firma yetkililerinden hem de taş işletmecilerinden bilgi aldı.

BİN YILLIK MALZEME

Başkan A.Mümtaz Çoban "Aslında çok geç kalınmış bir süreç olarak değerlendiriyorum. Çünkü dün Ahlatlı mimarlar bu taşı sadece Ahlat'ta kullanmamışlar. Sivas Divriği Külliyesi'nde, Konya Alaaddin Keykubat Külliyesi'nde, Erzincan Mama Hatun Külliyesinde kullanmışlardır. Ve o gün sadece bu yapılar mimarlarımızın çok değerli çalışmalarıyla sınırlı kalmamışlar. Aynı zamanda taşın çok iyi kullanışlı olması, mimariye yatkınlığı, kullanıla bilirliği ve çok iyi bir yapı izolasyon malzemesi olması özelliği kanılanmış ve bin yıldır kullanılıyor" dedi.

YABANCILAR İSTİYOR
İhracatçı firma yetkilisi Mustafa Dikyamaç "Ahlat taşı bizim için sıradan bir yapı taşıydı. Fakat şimdi bu taşın ideal bir yalıtım malzemesi de olduğunu gördük. Sadece ihracat boyutu ile kalmayacağız. Daha farklı bir ürün yapmak için makine getirerek ilerimizi devam ettirmeyi düşünüyoruz" dedi.

DOĞAL TAŞ
Ahlat'ta taş ocaklarından ilkel yöntemlerle ham çıkarılan doğal taş daha sonra makinelerde işlenerek yapı malzemesi olarak kullanılıyor. Asırlardır bina, çeşme, cami, minare yapımında kullanılan taşın kışın sıcak yazın serin olması ve dayanıklılığı en bilinen özelliği.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahlat taşı şimdi de Las Vegas'a gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN