Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mayınlı arazileri geri istiyorlar

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Mardin'de Suriye sınırı boyunda oturan çiftçi ailelerini, mayından arındırılacak arazilerinin kendilerini geri verilmesi heyecanı sardı. Yaklaşık 60 yıldır beklenti içinde olan aileler bir an önce arazilerinin mayından arındırılıp kendilerini geri verilmesini istiyor. Suriye sınır boyunda bin dönümü aşkın arazileri bulunan Abdulkadir Yıldız, "Eğer araziler mayınlardan temizlenirse arazimizi geri istiyoruz. Arazimizin başka bir amaçla kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz. Biz yıllardır mağduruz. Türkiye'nin en büyük mayınlı tarım arazisi bizim elimizde" dedi.

ÇİFTÇİLER MAĞDUR

Mayınlanan araziler için geçmişte para alamadıklarını savunan Abdulkadir Yıldız, "Gerekirsi insan hakları mahkemesine başvurabiliriz. Arazimizden başka bir şey istemiyoruz. Bu mayın buraya niye döşendi, onu da bilmiyoruz. Zamanında döşenmiş ve bütün çiftçileri mağdur etmiş. Kilis'ten Cizre'ye kadar bütün çiftçiler mağdur durumda" diye konuştu. Yeniköy Muhtarı Nurettin Koç da "Hükümetin mayınların temizlenmesiyle ilgili bir açıklaması vardı. Biz bunu sevinçle karşıladık. Bu mayınlı sahanın temizlenip tekrar arazi sahiplerine verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

TOPLAM 45 BİN DÖNÜM
Mardin'in Suriye sınır boyunda mayınlı olan arazi miktarının 45 bin dönüm olduğu ve 300'e aşkın çiftçi ailesini doğrudan ilgilendirdiği belirtildi. 2007 yılında Nusaybin ilçesinde TOBB tarafından 25 bin ABD doları harcama ile yapılan yeni gümrük kapısı binası için 200 dönüm arazi ilk kez mayından arındırılmıştı. Bu adım, öteki arazilerin de mayından arındırılması için umut olmuştu. Ottova antlaşması gereğince Türkiye'nin en geç 2015 yılına kadar sınır boylarındaki tüm kara mayınlarından arındırması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mayınlı arazileri geri istiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN