Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anız yakmayanlar kazanıyor

Mardin'de her yıl tarlalarındaki anızları yakan çiftçiler, bu yıl samanın ton fiyatı 300 liraya çıkınca satmayı tercih etti

Giriş Tarihi: 13.6.2013
Her yıl hububat hasadı sonrası binlerce dekar arazinin ateşe verilip anızların yakıldığı, GAP kapsamındaki Mardin'de, samanın tonu 300 liraya çıkınca çiftçiler bu uygulamadan vazgeçti. Çiftçiler samanları satarak ekonomiye ve kendi bütçelerine kazandırdılar.

3 MİLYON DOLAR
Mardin il genelinde bu yıl 3 milyon dekar alanda hububat ekimi yapıldı. 2 milyonu buğday, diğeri arpa ve kırmızı mercimekten oluşan ekili alanlarda hasat mevsimi hala hummalı bir şekilde devam ediyor. Hububat hasadı sonrası adeta yangın yerine dönen tarlalarda bu yıl anız yakılmadı. Aksine anız toplamakta güçlük çekildi. Mardin'in önder çiftçilerinden Abdulkadir Yıldız, 300 bin dekardan arazide yapılan hasat sonrasında, Doğu Anadolu Bölgesi illerinden gelen besicilerin anızların kendilerini toplayacakları talepleri üzerine yakmaktan vazgeçerek, bununu tonunun 300 liraya sattıklarını söyledi.

İKİ TARAF DA MEMNUN
Yıldız şöyle konuştu: "Bu sezon tarlalarımız yangın yerine dönmedi. Aksine Doğu Anadolu başta olmak üzere yurdun birçok yerinden gelen hayvan besicileri birbirleri ile yarışırcasına bizden anızın tarlada saman yapılıp satılmasını talep etti. Bizde bunu memnuniyetle karşıladık. Biz yakmayıp satmaktan memnun kaldık, besiciler ise almaktan memnun. Üstelik bir çok besici yöreye gelip sananını kendisi ailece kamyonlara yükleyip götürüyor. Yani işçi sorunu da böylece ortadan kalkmış oldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anız yakmayanlar kazanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN