Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çilek hasadı sevindirdi

Türkiye'nin her yerinde çilek hasadı biterken, Bitlis'in Ahlat ilçesinde geçen yıl ekilen çileklerin hasadı yapılmaya başlandı

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Bitlis'in Ahlat ilçesinde geçen yıl kurularak başarılı bir şekilde yetiştiriciliği yapılan kendine has tadı ve kokusu ile tüketicileri cezbeden çileklerin hasadına başlandı. İlçenin Erkizan Mahallesi Kaya mevkiindeki 5 dekarlık alana kurulan çilek bahçesinde çilekler toplanıyor. Bitlis çileği, Türkiye'nin diğer yörelerinden çok daha geç hasat edilmesiyle üreticisine pazarda avantaj sağlıyor.

BİR SORUN YOK
İlçede geçen yıl Ahlat Ziraat Odası (AHZO) ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün destekleri ile Mustafa Altaş isimli vatandaş tarafından kurulan çilek bahçesi, bölgede ilk olma özelliğini taşıyor. Çilek bahçesinde yapılan hasadı yerinde inceleyen AHZO Başkanı Necat Demirden ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nihat Keskin, hasadın son derece başarılı bir şekilde yapıldığını belirttiler.

KİLOSU 3-4 LİRA

AHZO Başkanı Demirden, bir çok yerde çilek hasadı biterken, Ahlat'ta daha yeni çilek hasadına başlandığı için çok avantajlı olduklarını söyledi. AHZO Başkanı Demirden, tamamen doğal şartlarda yetişen çileklerin oldukça büyük ve lezzetli olduğunu belirterek, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz burada bir ilki gerçekleştirerek, ilçemizde çilek yetişebileceğini bizlere gösterdi. Bu bir örnektir. Pazar sıkıntımız da yok. Bunu sadece bölgemize değil batıya doğruda göndermek istiyoruz. İnşallah bu gelişerek devam edecek. Alternatif ürün olarak çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda çileğin kilosu 3-4 lira civarında satışa sunuluyor" dedi.

BAHÇE MALİYETİ 22 BİN LİRA
Ahlat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nihat Keskin de bu bahçenin kurulumun maliyetinin yaklaşık 22 bin lira olduğunu ifade ederek, "Bu konuda en çok desteği AHZO Başkanı Necat Demirden ve yönetiminden aldık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çilek hasadı sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN