Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UNESCO listesi için Mardin'de ilk hamle

Giriş Tarihi: 15.6.2013

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmek isteyen Mardin'de AB destekli 9,2 milyon avroluk proje uygulanacak Kentin tek caddesi üzerinde bulunan işyerlerinin dış cephesi taş mimariye özgü bir şekilde yeniden düzenlenecek

Tarihi 7 bin yıllık Mardin kentinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi için önemli bir adım atıldı. AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Bölgesel Rekabet Edilebilirlik Operasyon-el Programı kapsamında, kentin turizminin gelişmesine yönelik yatırımlara AB'nin 9,2 milyon avroluk destek vermesi için protokol imzalandı. Proje gereği 3 kilometre olan ve araç trafiğine açık kentin tek caddesinde yer alan tüm işyerleri boylu boyunca taş mimariye özgü dış cephesi ile onarılıp, kaldırım ve vitrinler tek tip haline getirilecek.

MARKA ŞEHİR OLACAK

Mardin Açık Hava Müzesinde düzenlenen törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ayhan Karaca "Proje kapsamında Mardin'in uluslararasında tanıtımı için kampanyalar düzenlenecektir. 30 ay sürecek proje kapsamında, tarihi kentin fiziksel turizm altyapısı da gelişecektir. Bu çerçevede sit alanında yer alan ve Birinci Cadde'de bulunan binaların cepheleri iyileştirilecek ve cadde boyunca standart tabela, kepenk ve tente sistemi uygulaması yapılacaktır. Projenin en önemli çıktısı da Mardin'in bir marka şehir olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabul edilmesi sağlanacaktır" dedi.

TÜRKİYE AB'DEN VAZGEÇMİYOR
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert de Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinden vazgeçmediğinin altını çizdiği konuşmasında, Türkiye'nin de bundan geri durmayacağına olan inancını yitirmediğini dile getirdi. AB'nin Dünyadaki tarihi kentlerin kültürel ya da doğal varlıkların müdahalelere maruz kaldığı durumlarla ilgili projelerde halkla istişare süreçlerine önem verdilerini de vurgulayan Büyükelçi Ripert, "Tarihi kentin Valiliği ile şimdiye kadar 2 adet halkla istişare toplantılarının yapıldığını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Restorasyonların ketteki hayata en az rahatsızlık verecek şekilde yapılmasını öneririm" diye konuştu. Törene Vali Ahmet Cengiz de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNESCO listesi için Mardin'de ilk hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN