Adıyaman ekonomisine mermer hareket katacak

Adıyaman'da 'saklı hazine' olarak gösterilen mermerin işlenip satılmasıyla ekonomide canlanma bekleniyor

Yer altı zenginlikleri bakımından önemli bir potansiyele sahip olan Adıyaman'da, ekonomiye yeni bir güç geliyor. Adıyaman'ın saklı hazinesi olan mermer'in işlenerek, ilin ekonomisine canlılık getirmesi hedefleniyor. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Murat Süzen ile birlikte ilde ilk defa Organize Sanayi Bölgesi'nde mermer işletmeciliği yapacak olan ADIMER fabrikasında çeşitli incelemelerde bulundu. Önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak olan ADIMER Mermer Fabrikası, Adıyaman'ın mermerini işleyip dünyaya ve Türkiye'ye sunacak.

PETROL GİBİ DEĞERLİ

Vali Mahmut Demirtaş'a, Adıyaman'daki mermer potansiyeli ve mermer işletmeciliği ile ilgili bilgi veren ADIMER A.Ş. Genel Müdürü Savaş Çoban, "Adıyaman yer altı zenginlikleri bakımından çok zengin bir potansiyele sahip. "Bir varil ham petrol 91,5 dolardır. Bir varil ham petrolün ağırlığı 143 kilodur. 143 kilo işlenmiş Adıyaman emperodoru mermerin ortalama satış fiyatı ise 86 dolardır. Bu da Emperadorun ne kadar değerli bir maden olduğunu göstermektedir. Adıyaman Emprodoru blok ve ebatlı ürünleri dünya da çok geniş bir yelpazeye hitap ederek, Brezilya, Rusya, Arap Ülkeleri, Azerbaycan, Kazakistan, Çin'e kadar satılıyor. Eğer bir rakam vermek gerekirse mermerin sadece ocaklardan ve blok üretiminden Adıyaman'a yıllık 45 milyon dolar katkısı olacaktır" dedi.

POTANSİYEL ÇOK YÜKSEK
Vali Mahmut Demirtaş ise Adıyaman'ın saklı hazinesinin doğrudan yurt dışına gönderildiğini ve bunun da Adıyaman'a bir katkısının olmadığını belirterek, "Mermerin Adıyaman'da işlenerek, yurt dışı pazarlarına ihraç edilmesi gerekmektedir. Adıyaman'daki mermer rezervinin, Türkiye'deki toplam mermer rezervinin yüzde 15'i civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu da yaklaşık 2 milyar ton mermer anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Adıyaman ili mermer sektöründe oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Adıyaman'da 2011 yılı toplam mermer üretimi yaklaşık 400 bin tondur. Üretilen mermer genel olarak ham ve kabaca yontulmuş bloklar halinde satılmakta ve yaklaşık yüzde 90'ı ihraç edilmektedir" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adıyaman ekonomisine mermer hareket katacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN