Ercan ATALAY: Çocuk ve yüzme

Giriş Tarihi: 18.6.2013
Geçen haftaki yazımızda yaz sporları hakkında genel bilgi vermiştik. Bu hafta hem çocuğun eğlenceli bir yaz sezonu geçirmesine hem de fiziksel ve ruhsal gelişimine etkisi olan yüzmenin faydalarından bahsedeceğiz.
Sporun her türlüsü belli bir yaşam disiplini geliştirir. Bu yaşam disiplinini sağlayan en iyi sporlardan birisi yüzmedir.
Bütün spor dallarının temelini yüzme oluşturur.
Erken yaşlarda başlama olanağı olan en temel spor olması ve insan doğasının en kolay uyum sağladığı spor dalı olması nedeni ile çocuklarda belirli bir disiplin sağlar. Yürümek kadar doğal ve kolay bir spordur.
Çocuklar suya ne kadar erken alışırsa fiziksel ve ruhsal açıdan o kadar iyi olur. Yüzmeye başlamanın en uygun yaşı beş ile sekiz yaş arasıdır.
Ancak bir çok avrupa ülkesinde üç yaşından itibaren çocuklara yüzme öğretilir.
Yüzmenin en büyük faydalarından biri çocuklarda kas iskelet yapısının gelişmesine yardımcı olmasıdır. Yüzme nefes kontrolünü geliştirir ve akciğer kapasitesini arttırır. Yüzmede vücudun bütün kas ve kemikleri hareket eder böylelikle mükhemmel bir spor yapmış olunur. Su içerisnde vücut ağırlığı dışarıya göre on kat daha hafifler bu şekilde kan dolaşımı düzenlenir.
Yüzme havuzunda bir saat yüzen kişi ortalama beşyüz kalori harcar.
Yüzme gibi bireysel sporlar tek başına birşeyler başarmayı ve sosyalleşmeyi arttırır.
Çocuğun saldırganlığı azalır yarış ortamında çok çalışanın başarılı olduğunu ve kendine güven duygusunu geliştirir. Başarılı olmak için çok çalışmayı başarısız olmaksa eksikleri gidermeyi ve yeniden çalışmayı gerektirir. Yüzme sporu bu yaşam anlayışının en iyi uygulandığı ortamdır.
Tüm bunlardan dolayı yaz sporlarında en idaal olan yüzme sporunu çocuklara teşvik etmektir.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ercan ATALAY: Çocuk ve yüzme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN