Devletin parası için hukuk savaşı veriyor

Giriş Tarihi: 19.6.2013

Adanalı işadamı Osman Göktekin, mahkeme kararlarına rağmen 5 katlı binasının yıkılmak istenmesine karşı çıktı

Adana merkezli olarak Irak ve İran'da elektrikli ve elektronik ev eşyalarında faaliyet gösteren Göktekin Dış Ticaret A.Ş.'nin sahibi Osman Göktekin, Havaalanı kavşağındaki 5 katlı binasını ve kamunun parasını korumak için hukuk savaşı başlattı. Büyükşehir Belediyesi, yeni kavşak için binayı yaklaşık 3 miyon 700 bin lira bedelle kamulaştırmak isterken, işadamı Osman Göktekin yargıdaki mücadelesinden vazgeçmiyor. Mahkemelerin 2 kez lehinde karar verdiği Göktekin "Bina yıkılmadan, bana kamulaştırma bedeli ödemeden bu kavşak yapılabilir" dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise kavşağa, imar planına uygun olan projeye göre alt geçit yapıldığını, Göktekin'in binası yıkılmadan yolun tamamlanması için alt geçidin yıkılması gerektiğini öne sürdü. Aldırmaz, "Kendisi iktidar partisinin yönetim kurulu üyesi. Alt geçidi yıktırsın, kenara alsın" dedi.

SEKTÖRÜNÜN LİDERLERİ

Gosonic markasıyla komşu ülkeler İran ve Irak'ta elektrikli ve elektronik ev eşyaları sektöründe pazar liderleri arasında ilk 3'e giren Göktekin Dış Ticaret A.Ş.'nin patronu Osman Göktekin, D-400 üzerindeki binayı 1999'da yaptırdı. Trafik Şube Müdürlüğü'nün karşısında, 840 metrekare alana kurulu ve 5 katlı olan binayı uzun süre aktif olarak kullanmayan Göktekin, 2011 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin kavşak düzenleme çalışması nedeniyle kamulaştırma kararıyla karşılaştı. Göktekin avukatları aracılığıyla Adana 2'nci İdare Mahkemesi'ne başvurup, 1/5000'lik ve 1/1000'lik imar planları ile kamulaştırma kararının iptalini istedi. Mahkeme de yaptığı değerlendirmenin ardından imar planlarını ve kamulaştırma kararını iptal etti. Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararı için Danıştay'a itiraz başvurusunda bulundu. Ancak Danıştay, yerel mahkemenin kararını onayladı.

MAHKEMEDEN İKİNCİ KARAR

Bu arada kavşakta başlayan karayolu alt geçidi inşaatı devam etti. Osman Göktekin'in avukatı Muhittin Göndermez'in ifadesine göre Danıştay kararının ardından belediyenin 1/5000'lik ve 1/1000'lik yeni imar planı yapması gerekiyordu ama yapmadı. Aksine, Adana 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde kamulaştırma bedelinin tespit ve tescili için dava açtı. Fakat Büyükşehir Belediyesi bu davadan feragat etti. Belediyenin fergatı nedeniyle dava, mahkeme tarafından reddedildi. Bir süre sonra Büyükşehir Belediyesi, bu defa 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde kamulaştırma bedelinin tespit ve tescili davası açtı. Bu dava da reddedildi. Belediye, Yargıtay'a temyiz için başvurdu. İşadamı Osman Göktekin şimdi Yargıtay aşamasında olan yargı sürecinin tamamlanmasını beklerken, Büyükşehir Belediyesi'nin binayı yıkmayıp, yolu batı yönünde önünden geçirerek kavşak düzenlemesini yapma kararını umutla bekliyor.

HER YÖNÜYLE

SABAH Güney'e konuşan işadamı Osman Göktekin, belediyenin girişimine anlam veremediğini söyledi. Havaalanı yolunun şu andaki gibi kıvrılarak değil de düz gelmesi halinde kendi binasının yıkılmasına gerek kalmayacağını, hemen önünden geçip gideceğini belirten Göktekin şöyle konuştu: "Trafik Şube Müdürlüğü'nün tek katlı küçük binası biraz içe alınarak havaalanı yolu tam düz hale getirilebilir. Böylece şirketimize ait bina yıkılmadan yol karşıya devam edebilir. Hem devletin kasasından 3 milyon 700 bin lira kamulaştırma bedeli çıkmaz, hem yol düz olduğu için trafikte sıkıntı yaşanmaz, hem de şirketimiz kayba uğramaz. Ayrıca Adana ekonomisi bir ekonomik değerini kaybetmez. Biz çözüm olararak buna uygun bir projeyi de hazırladık. Diğer yandan, imar planları mahkeme kararlarıyla iptal edildi. Yani yapılmak istenen yıkım işi, bu yönüyle de hukuksuz."

ALT GEÇİTTEN DOLAYI

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise yaptığı açıklamada söz konusu binanın bahçe mesafeleri, çekme mesafeleri olmadan oturduğunu, mevzuata uygun olmadığını öne sürdü. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı alt geçidin, o binanın yıkılmasını gerektirdiğini savunan Aldırma, "Yargının vereceği karara saygılıyız. Zaten o binayla, karşısındaki petrol istasyonu arasına kendisinin söylediği gibi yol sığsaydı, karayolları o köprüyü oraya değil, o yolun aksına yapardı. Sığmadığı için bu çalışma yapılıyor. İmar planına uygun kamulaştırma kararı alındı. Süreç yargıda devam ediyor. Yargı yıkılmamasına karar verirse yapacak bir şey yok. Yargının vereceği karara herkesin saygılı olması lazım" dedi.

YIKTIRSIN KÖPRÜYÜ KENARA ALDIRSIN
Zihni Aldırmaz öte yandan, Osman Göktekin'e ait bina yıkılmazsa, kavşak düzenlemesi için altgeçidin de yıkılmasının gerekeceğini savundu. Aldırmaz şöyle devam etti: "Zaten binanın kapısı yola sıfır. Mesafe bırakmamışlar. Zamanında da zaten ruhsatı problemli ve ihtilaflıydı. İmar planları iptali diye bir şey yok. Orada geçerli imar planı var. Zaten imar planları iptal edilse bile tekrar imar planı yapılırken, o var olan yol ve geçitler dikkate alınarak yapılır. Güney-kuzey aksındaki trafik akışını Karayolları belirlemiş, buna uygun imalat yapmıştı. Bunu değiştirmek için alt geçidin yıkılması gerek. Altgeçit bitmiş, bunun münakaşası olmaz. Orada bir altgeçit var mı? Var. Güney-kuzey aksında trafiğin yolun nasıl geçeceğini o köprü belirliyor mu? Belirliyor. Benim onu değiştirmeye şansım var mı? Yok? Kendisi (Osman Göktekin) iktidar partisinin yönetim kurulu üyesi. Yıktırsın köprüyü, kenara aldırsın."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin parası için hukuk savaşı veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN