Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cilo Dağı'nda fotoğraf çekimi

'Bir Işık da Sen Yak Anadolu'da Projesi kapsamında bölgeye gelen Anadolu Fotoğraf Derneği üyeleri, Cilo Dağı'nda deklanşöre bastı

Giriş Tarihi: 20.6.2013
Anadolu Fotoğraf Derneği üyeleri, çözüm sürecine destek vermek amacıyla başlatılan 'Bir Işık da Sen Yak Anadolu'da' Projesi kapsamında Hakkari'de bir araya geldi. Çözüm süreci kapsamında yaşanan olumlu gelişmelere destek vermek isteyen Anadolu Fotoğraf Derneği üyesi 40 fotoğrafçı, kentte ilk olarak Vali Orhan Alimoğlu'nu ziyaret etti.

DOĞA YAŞAMI

Kent merkezindeki tarihi medreseyi gezen fotoğraf sanatçıları, daha sonra araçlarla 4135 metre yükseklikteki Cilo Dağı'na hareket etti. Dağın yamaçlarında kurulan yaylalara giden fotoğrafçılar, koyun kırpan, yoğurt ve peynir yapan, koyun sağan yöresel kıyafetli erkek ve kadınların yaşantılarını çektikleri fotoğraf karelerine yansıttı. Cilo Dağı zirvesindeki 20 bin yıllık olduğu bilinen "Sat" buzullarına gitmek üzere yola çıkan sanatçılar bazen yaya olarak ilerledi. Cennet ve cehennem adıyla anılan bölgeden illerleyen sanatçılar Sat buzullarına ulaştı.

KARLI PEKMEZ VE TAHİN YEDİLER
Buradaki güzellikleri de çektikleri fotoğraflarla ölümsüzleştiren dernek üyelerine, beraberlerindeki görevliler tarafından karlı pekmez ve tahin ikram edildi. Dernek başkanı Hamit Yalçın, yaklaşık bir haftadan bu yana Van ve Hakkari'de ziyaretlerde bulunduklarını anımsatarak, bulundukları coğrafyada halka kapalı, gezilemeyen ve terörden dolayı girilemeyen bölgeler olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cilo Dağı'nda fotoğraf çekimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN