Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beni ikna ederlerse binamı yıkabilirler

Giriş Tarihi: 22.6.2013

Beş katlı binasının yıkılmak istenmesine direnen Göktekin, "Göz var, hizan var. Binanın yıkılmasına gerek yok ama ikna etsinler elimle yıkarım" dedi

Adanalı işadamı Osman Göktekin, Havaalanı Kavşağı'ndaki 5 katlı binası için verilen yıkım kararını durdurmak amacıyla başlattığı hukuk savaşını sürdürüyor. Olayın Yargıtay'a gittiğini ve oradan gelecek karara herkesin saygı göstereceğini belirten Osman Göktekin, "Karayolları alt geçit inşaatına başlamadan önce biz bir proje hazırlattık. Buna göre havaalanından gelen yol şimdiki gibi kıvrılmadan kuzeyden getirilecek olan yola direk bağlanıyordu. Projemize Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz da onay vermişti. Ama sonra çark etti, yıkım kararı aldı. Hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğim. Adaletin kestiği kol acımaz. Göz var, hizan var. Bin kişiye danıştım. Beni mevcut uygulamanın doğru olduğuna ikna etsinler binamı elimle yıkayım" dedi.

YARGI YATIRIMI KORUDU

Irak ve İran'da elektrikli ve elektronik ev eşyaları sektöründe faaliyet gösteren Göktekin Dış Ticaret A.Ş.'nin sahibi Osman Göktekin, şirket merkezi için Havaalanı Kavşağı'nda 5 katlı bir bina yapmaya 14 yıl önce karar verdiğini belirterek, "Arsayı satın aldıktan sonra belediyelerden inşaat için gerekli izin ve ruhsatı alıp çalışmalara başladık. İnşaat bitti. Burasını şirketimizin merkezi yapacaktık. Ancak alt geçit inşaatından sonra orada yapılan kavşak düzenlemesi için binamızın yıkılmasına karar verildi. Buna itiraz ettik. İdare Mahkemesi ve Danıştay'dan lehimize karar çıktı. Büyükşehir Belediyesi yıkımda ısrarlı olduğu için konuyu Yargıtay'a taşıdı. Oradan gelecek kararı bekliyoruz. Mahkemenin verdiği karara saygılıyız. Ancak bizim hazırlattığımız proje uygulansa ne binamız yıkılır, ne de devletin 3 milyon 700 bin lirası boşa harcanır" diye konuştu.

BU PROJE KURTARIYOR

Hazırlattıkları projeyle ilgili gelişmeleri sıralayan Göktekin şunları söyledi: Alt geçit inşaatı başlamadan AK Parti İl Başkanı Mustafa Kebude, ben, oğlum ve Zihni bey bir araya geldik. Hazırladığımız projeyi gösterip, 'Başkanım eğer plan kurtarmıyorsa binam devletime feda olsun. Ama binamız yıkılmadan da bu düzenleme yapılır' dedim. Projeyi adamlarına inceleteceğini söyledi. Bir saat sonra da arayıp, 'Bu proje kurtarıyor. Binanızı yıkmaya gerek yok. Ama Trafik Şube Müdürlüğü'nün barakalarının yıkılması gerekiyor' dedi. Sonra Vali beyle görüşmemizi istedi, görüştük. O zaman görevde olan Vali İlhan Atış, 'Adana'nın parasını niye boşuna verelim' dedi. O da binamızın yıkılmadan yolun yapılmasını uygun gördü. Biz de sevindik. Hatta binamızın önündeki mermer süslerin yıkılmasına da bu yüzden ses çıkarmadık."

AYTAÇ DURAK'IN DANIŞMANIYDI
Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın, "Binası yıkılmadan yolun tamamlanması için alt geçidin yıkılması gerekiyor. Kendisi iktidar partisinin yönetiminde. Alt geçidi yıktırsın, kenara alsın" sözlerine de tepki gösteren Osman Göktekin, "Biz haktan hukuktan bahsediyoruz, mahkeme kararından bahsediyoruz, kendisi ne söylüyor? Her il yönetiminde olan alt geçit mi yıkıyor? Öyle bir şey olur mu? Sözleri, kendisinin nasıl bir anlayışa sahip olduğunu gösteriyor. Bu söz Sayın Aldırmaz'a yakışmadı. Türkiye böyle bir ülke mi?" dedi. Göktekin, Aldırmaz'ın "Zamanında da zaten ruhsatı problemli ve ihtilaflıydı" sözlerine de atfen, "Ben binanın ruhsatını Aytaç Durak döneminde aldım. Kendisi de o tarihlerde Durak'ın danışmanıydı. Hiçbir ihtilaf olmamıştı" şeklinde konuştu.

BİNANIN İÇİNİ ALTINLA DOLDURSALAR OLMAZ
Binasının yan tarafında bulunan küçük işyerlerinin istimlak edilerek yıkılmak istendiğini de vurgulayan Osman Göktekin, "Amaç bizim binamızı ortada bırakıp, trafiği engelliyormuş gibi kamuoyunda bir hava yaratmak. Anlıyoruz ki bizim için kötü niyet var. Benim tek isteğim milli servet olan binamızın yıkılmaması, kamulaştırma bedeli olarak ödenecek 3 milyon 700 bin liranın devletin kasasında kalması. Benim parayla pulla işim olmaz. O binanı içine altınla doldursalar yine kabul etmem. Ben yıllar önce rahmetli Turgut Özal'ın bir sözü ile ihracata başlayıp bu binayı yaptırdım. Bütün kataloglarıma bu binanın resmini koydurmuştum. O yüzden manevi değeri var. Beni bu kavşak ve yol için binamın yıkılması gerektiğine ikna etsinler hiç direnmeden feda edeyim. Ama gerçekten yıkmaya gerek yok. İyi ölçüm yapılsa havaalanından gelen yol kıvrılmadan dümdüz çıkar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beni ikna ederlerse binamı yıkabilirler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN