Metruk binayı fabrika yaptı

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde metruk haldeki binayı satın alan Ahlatlı işadamı Resul Şerefoğlu, yapıyı süt fabrikasına çevirdi

Giriş Tarihi: 24.6.2013
Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde metruk halde bulunan binayı satın alan Ahlatlı işadamı Resul Şerefoğlu, çevre köylerde hayvancılıkla uğraşan köylülerden süt alarak, yapıyı süt üretim fabrikasına dönüştürdü. Daha önce yıkılmak üzere olan bina, şimdi her gün 50 ton sütün işlendiği ve onlarca kişinin istihdam edildiği bir fabrika haline geldi.

SÜT ÇEVREDEN TOPLANIYOR

Adilcevaz Belediyesi'ne ait olan ve önceki yıllarda kapısına kilit vurulan Adilcevaz Süt Fabrikası, işadamı Resul Şerefoğlu tarafından geçen yıl satın alınarak tadilattan geçirildi. Bir ay önce açılışı yapılan fabrikada onlarca kişiye istihdam sağlayan Şerefoğlu, yaptığı açıklamada, fabrikada işlenen sütün ilçe merkezi ve köylerde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlardan satın alındığını söyledi.

İHALEYLE ALDIK
Şerefoğlu şöyle konuştu: Biz Rey Süt olarak 2012 yılının sonlarında Adilcevaz Belediyesi tarafından ihaleye çıkarılmış olan eski ismiyle Adilcevaz Süt Fabrikası'nın ihalesini kazandık. Fabrika kullanılamaz haldeydi. Öncelikli olarak inşaatını tamamladık. Makinelerini kurduk ve 2 Mayıs 2013 tarihinde resmi olarak açılışını gerçekleştirdik ve üretime başladık. Bu arada hedeflediğimiz 12-13 çeşit üründen sadece 6 çeşit ürünü üretebiliyoruz. Çünkü hammaddede beklentimizi bulamadık."

HEDEF İHRACAT YAPMAK
20 ton üretim yapabilecek bir fabrika kurduklarını ancak şimdilik günlük 12-13 ton civarında üretim yaptıklarını belirten Şerefoğlu, "Fabrikamızda şu anda otlu peynir, beyaz peynir, köy peyniri, kaşar peynir, lor, ayran ve yoğurt üretimi yapıyoruz. Bölgeye bu yatırımı yapmamızdaki amaçlardan biri de bölgedeki hammaddeyi tam anlamıyla değerlendirip, bunu ürüne dönüştürüp, öncelikle Türkiye pazarına sunmak. Ondan sonrada ürünlerimizi yurt dışı pazarına açılmak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metruk binayı fabrika yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN