Haleplibahçe'ye mozaik müzesi

Şanlıurfa Balıklıgöl bölgesinde çıkan mozaikler, Arkeoloji Müzesi kapsamında Halaplibahçe Mozaik Müzesi'nde buluşuyor

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Şanlıurfa Balıklıgöl bölgesinde bulunan Temalı Park kazıları sırasında çıkan mozaikler Arkeoloji Müzesi kapsamında üstü örtülerek Halaplibahçe Mozaik müzesi oluyor. Haleplibahçe'de, 2007 yılında Temalı Park Projesi'nin temel kazıları sırasında MS 5. ve 6. yüzyıllarda yapıldığı sanılan, Roma dönemine ait yönetici sarayının tabanında "Savaşçı Amazon Kraliçeleri"nin av ve savaş sahnelerinin tasvir edildiği mozaikler bulunmuştu.

PROJE DEĞİŞTİRİLDİ

Bilimsel danışma kurulunun eserlerin başka bir yere nakli sırasında zarar görebileceği endişesi üzerine, projede değişikliğe gidildi. Mozaikler yerinde kaldı. Haleplibahçe'de 57 metrekare alanda mevcut Arkeoloji Müzesi'nin 10 katı büyüklüğünde 25 bin metrekarelik kapalı alanda 3 katlı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Haleplibahçe'de ortaya çıkan mozaiklerin yerinde sergilenmesi ve Şanlıurfa'ya ait mozaiklerin sergilenmesi amacıyla 10 bin metrekarelik alanda Edessa Mozaik Müzesi ve iki müze arasında Arkeo Park yapılacak.

AKİLEUS DA BULUNDU
Haleplibahçe mozaiklerinde savaşçı Amazon kraliçelerinin mozaiğe resmedilmiş dünyadaki ilk örneklerine rastlandı. Uzmanlar, Haleplibahçe mozaiklerini mozaik tekniği, sanatı ve 4 milimetrekare ebadında Fırat Nehri'nin orijinal taşlarından yapılması ve benzeri özelliklerinden dolayı, dünyanın en kıymetli mozaiği olarak tanımlıyor. Haleplibahçe'de yapılan kazı çalışmaları sonucu farklı mozaikler de ortaya çıktı. Bunlar arasında en önemlilerinden biri Truva Savaşı'nın kahramanlarından Akileus (Aşil).

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haleplibahçe'ye mozaik müzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN