Mehmet BONCUK: Balcan mevsimi

Giriş Tarihi: 26.6.2013
Patlıcan mevsimi ya da Gazianteplilerin deyimiyle 'Balcan' mevsimi insanlar sinir katsayısının zirvede olduğu dönem için kullanılır.
Yaz aylarında kavgalar çoğalınca Gaziantepliler, "Balcan çıktı" derler.
Patlıcanla ilgisi var mı yok mu bilemem ama gerçekten havalar ısınınca insanlar daha bir öfkeli oluyor, çevresindekilere saldırmak için en ufak bir bahaneyi yeterli görüyor. Oysa insanların bu aralar daha çok sakinliğe, huzura ve barışa ihtiyacı var. Bazen kendinizi tutamadığınız, sakin durmakta zorlandığınız anlar olur ya inanın suçlusu hep karşıdakidir! Kimse kendini suçlu bulamaz, bulsa zaten yaptığı davranışı gerçekleştirmez.
Ama bazen de bile bile yanlışta, hatada ısrar edenler vardır; oysa eşek bile düştüğü çamura bir daha basmaz.
Ha eşek demişken, Nurullah Kaya'nın elektronik posta kutuma gönderdiği yazısından bir bölümü paylaşmak istiyorum. "İnsanlar; şüphesiz evcil ya da ehlileştirilebilir hayvanlardan çok fayda sağlar. İnsan; yakın çevresindeki bu yaratıkların ne kadar faydalı olduklarını ve hayatı kendileri için kolaylaştırdıklarını çoğu zaman düşünemez bile. Öyle ki; bazen hata yapanları tanımlamada kullanır. Örneğin algılaması zayıf olana kuş beyinli deriz. En aşağılayıcı olarak da eşek gibi, köpek gibi ifadeler kullanırız. Oysa bunlar en eski evcilleşen ve insanla iç içe olan hayvanlardır.
Köpek, kedi ve kuş artık evlerde müstesna köşelerde.
Yalnız eşek yaşamımızdan yavaş yavaş çekilmiştir.
Ancak insanlar yine de kendi ilerlemesinde bu kadar önemli rol oynayan eşeği hemcinslerine hitap olarak kullanmaya devam ediyor.
Stratejik açıdan en faydalı bu hayvanı sevmeliyiz.
Her ne kadar insanoğlu türlü akılsızlıkları eşeklikle nitelendirse de; en güzel gözlere sahip bu sevimli hayvan, yerine göre çoğu insandan daha akıllıdır...
Eşek, iyi bir yol mühendisidir.
Yokuşları en fazla yüzde 7 eğimle ve kısa mesafelerde virajlar alarak çıkar.
Eşek iyi bir kılavuzdur. Gittiği yolu hiç unutmaz ve o yoldan şaşmaz. Eşek akıllıdır.
Düştüğü çamura bir daha asla düşmez.
Gördünüz değil mi aslında eşek gibisi yokmuş.
Ama çevremizde eşek diye nitelendirdiğimiz insanlara başka bir tanım bulsak daha iyi olacak galiba… Aksi halde gerçek eşekler incinir."
Anlayan anlamış, üstüne bile almıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet BONCUK: Balcan mevsimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN