Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kilisede ikinci çalışma başladı

Giriş Tarihi: 27.6.2013

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan ve her yıl çok sayıda turist ağırlayan Akdamar Kilisesi'nde ikinci restorasyon çalışmasına başlandı

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan ve her yıl çok sayıda turist ağırlayan Akdamar Kilisesi'nin manastır ve şapel bölümleri ile çevre duvarlarını kapsayan ikinci restorasyona başlandı. Akdamar Adası'nda, Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında yaptırılan Akmadar Kilisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2006'da tamamlanan restorasyonun ardından anıt müzeye dönüştürüldü. Kültür ve Turizm Bakanlığının 2010 yılında aldığı kararla yılda bir kez ayin yapılmasına izin verilen kilisenin manastır ve şapel bölümlerinde ikinci restorasyon başlatıldı. Mevcut yapıların yanı sıra ilk kazılarda ortaya çıkan kalıntıların da koruma altına alınmasının hedeflendiği restorasyonda, kilisenin güney tarafında bulunan çevre duvarları ile şapel ve manastır bölümü ayağa kaldırılacak.

6 AYDA BİTECEK

Yaklaşık 5 bin metrekarelik alanda devam edecek restorasyonun 50 kişilik ekiple 6 ayda tamamlanmasının planlandığı ve 1 milyon 200 bin liraya mal olacağı belirtilirken, işçiler, kilise ile iskele arasına kurulan teleferik sistemiyle malzemeleri yapıya zarar vermeden yukarı taşıyor. Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, havaların ısınmasıyla çalışmaların başlatıldığını söyledi.

KALE RESTORE EDİLİYOR

Akdamar Adası'nın yanı sıra Van Kalesi'nde de restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildiren Aktuğ, "Mevsim sonu itibariyle Akdamar Adası'ndaki çevre düzenlememiz ve kaledeki çalışma tamamlanacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilisede ikinci çalışma başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN