Avrupa'dan eve dönüş yolculuğu

Terör olayları nedeniyle 1990'larda Avrupa'ya yoğun göç veren Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine dönüş başladı. Gurbetçilerin dönüşüyle ilçede ekonomik ve sosyal hayat renklendi

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi tersine göç yaşıyor. 1990'larda terör nedeniyle Avrupa ülkelerine giden Pazarcıklılardan, memlekete dönenlerin sayısı hızla artıyor. Eskiden terkedilmiş kasaba görüntüsündeki Pazarcık'ta şimdi dört bir yanda modern binalar yükselirken, ticari hayatta da hareketlenme görülüyor. Belediye Başkanı Kamil Dalkara, ilçede durma noktasına gelen hayatın yeniden nefes almaya başladığını söyledi. 1990'lı yıllarda birçok Pazarcıklının, evlerini, topraklarını terk edip Avrupa'ya gidenlerin yolculuk hikâyelerinin Oscar ödülü alan filmlere konu olduğunu belirten Başkan Kamil Dalkara, "Pazarcıklılar bir zamanlar koloni halinde ağlayarak terk ettikleri ilçemize, hizmetlerimiz sayesinde dönmeye başladı. Öyle ki artık Pazarcık'ın caddelerinde ne terörden dolayı panzerler, ne de insan tacirleri geziyor" dedi.

AVRUPA'YI DOLAŞTI
Son 4 yılda, Pazarcık'tan ayrılıp Avrupa'ya yerleşen hemşerilerinin ayağına kadar gidip, ilçenin artık onların bıraktığı gibi olmadığını, huzur ve barışın sağlandığını anlattığını belirten Başkan Kamil Dalkara, "4 yılda 50'ye yakın Avrupa kentinde Pazarcıklılarla buluşup, görüntülerle memleketlerindeki gelişmeyi aktardım. Artık ilçemizde huzurun, barışın hakim olduğunu, insanların ekmeğini insanca yaşanan bir ortamdakazandığını gösterdim" diye konuştu.

TOPRAKLAR DEĞER KAZANDI
Kamil Dalkara, Pazarcık ekonomisinin canlanmasında, toprakların yeniden değer kazanmasında, ilçenin yaşanılır alanlarının artırılmasının büyük etkisi olduğunu belirterek şöyle dedi: "Her yıl düzenlediğimiz gurbet şölenine yurt içi ve Avrupa ülkelerinden 20 bine yakın Topraklarını satanlar geri dönüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'dan eve dönüş yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN