'Büyükşehir Belediyesi hukuksuz davranıyor'

Giriş Tarihi: 1.7.2013

Adana'da binasını ve kamunun parasını kurtarmaya çalışan işadamı Osman Göktekin'in avukatı Muhittin Göndermez, Büyükşehir Belediyesi'ni suçladı

Adana Havaalanı kavşağındaki düzenlemeler nedeniyle yıkılmak istenen binasını ve kamunun 3 milyon 700 bin lirasını yargının lehine verdiği 2 kararla korumaya çalışan işadamı Osman Göktekin'in uzun yıllar avukatlığını yapan Muhittin Göndermez SABAH Güney'e konuştu. Göndermez, Büyükşehir Belediyesi'nin iptal edilen 1/25.000'lik ve 1/5000'lik imar planlarına göre çalışmaya devam ettiğini öne sürerek, ortada bir hukuksuzluk olduğunu savundu. Göndermez, Büyükşehir Belediyesi'nin binayı yıkma ısrarı için de "Lehimizde iki mahkeme kararı var. Ama Büyükşehir bize iyi niyetli yaklaşmıyor, bizi harcıyor" dedi. Belediyenin gözünün, Osman Göktekin'e ait binada olduğunu iddia eden Avukat Muhittin Göndermez, olayın bir oldu-bittiye getirilmek istendiğini söyledi. Göndermez, "Bir kavşak, bir yol nasıl yapılır? Önce kamulaştırma işlemleri biter, tapu işlemleri biter, ondan sonra çalışmaya başlanır. Havaalanı Kavşağı'nda ise kamulaştırma işlemi bitmemiş, hukuki işlem bitmemiş, yine de inşaat yapmaya kalkıyorlar. Ne acelesi var? Çok mu acil? Ama oldu-bittiye getirmek istiyorlar" diye konuştu. Muhittin Göndermez, kavşağa giden herkesin, Osman Göktekin'in sahibi olduğu bina yıkılmadan da yolun yapılabileceğini göreceğini söyledi. Göndermez, "Bunu görmek için mühendis olmaya gerek yok. Havaalanı'ndan gelen yol virajlı değil de düz yapılırsa, bu bina yıkılmaktan kurtulur" dedi.

GEREKİRSE AİHM'E GİDERİZ
Şu anda belediyenin açtığı ve yerel mahkemenin reddettiği davanın sonucunun Yargıtay'dan gelmesini beklediklerini belirten Avukat Göndermez şunları söyledi: "Şimdiye kadar bizim lehimizde 2 yargı kararı var. Yargıtay'daki karardan olumsuz sonuç çıkar ve yerel mahkeme kararında direnmezse, işi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar götüreceğiz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Müvekkilim Osman Göktekin, kesinlikle belediye ile para pazarlığı yapmıyor. Zaten oradan alacağı istimlak bedeline ihtiyacı yok. Tek amacı kendisi için önemli olan binayı korumak ve devletin istimlak için vereceği 3 milyon 700 bin lira paranın boşa gitmesini önlemek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Büyükşehir Belediyesi hukuksuz davranıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN