Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep ihracatını artırıyor

GSO Başkanı Adil Konukoğlu ihracatını sürekli artırarak büyümesini sürdüren Gaziantep'te ihracatın ithalatı karşıladığını, hatta fazla bile verdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 1.7.2013
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep ihracatının başarılı şekilde sürdüğünü vurgulayarak, "Gaziantep'in ihracatının ithalatı karşılama oranı yüzde 94. Bu ülke ekonomisine büyük katkısını göstermektedir" dedi. Konukoğlu, GSO Haziran ayı Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Gaziantep'in mayıs ayı ihracatının yüzde 14,9 arttığına işaret eden Konukoğlu, "Son dönemlerde Türkiye ihracatının yavaşlamasına rağmen, Gaziantep'in ihracatının başarılı şekilde yürüdüğünü görüyoruz" diye konuştu.

İHRACATTA 6'NCI SIRADA
İhracatın ithalatı karşılama oranının, ülke ekonomisine katkılarını gösterdiğinin altını çizen Konukoğlu, Gaziantep'te Ocak-Nisan 2013 döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 94 olduğunu belirtti. En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında Gaziantep'in 6. sırada bulunduğunu anımsatan Konukoğlu, İstanbul'un ihracatının ithalatı karşılama oranının yüzde 47, Kocaeli'nin yüzde 108, Bursa'nın yüzde 120, İzmir'in yüzde 85 ve Ankara'nın yüzde 67 olduğuna dikkati çekti.

165 ÜLKEYE ULAŞTIK

Konukoğlu, "Gaziantep'in ihracatının ithalatı karşılama oranı geçen yıl sonunda yüzde 110'du. Bu yıl sonunda da aynı şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum. İhracat hedeflerine ulaşabilmek için pazar sayısını artırmamız gerekiyor. İlk beş ayda 165 ülkeye ihracat yapmışız, bu sayı 2012 sonunda 177 ülkeydi. Ülke sayısını ne kadar artırırsak, 2023 vizyonunda koyduğumuz, dünyada gümrük kapısı olan her ülkeye ihracat hedefimizi gerçekleştiririz" diye konuştu.

SİGORTALI SAYISI 237 BİN 56
Gaziantep'te Ocak-Mart 2013 döneminde bildirge veren işyeri sayısı ortalamasının yüzde 9,8 artışla 27 bin 788 olmasından ve sigortalı sayısı ortalamasının yüzde 17,3 artışla 237 bin 56'ya ulaşmasından dolayı sanayicilere teşekkür eden Konukoğlu, toplam sanayi elektrik tüketiminin de Ocak-Mayıs döneminde yüzde 18 arttığına vurgu yaptı. Konukoğlu, "Bu artış oranları dikkate alındığında, Gaziantep geçen yıl ortalama yüzde 12-15 büyümüş" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep ihracatını artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN