Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gönülsüz fideler yüz güldürüyor

Bingöl'ün Genç ilçesinde üreticilerin gönülsüz yaklaştığı projede, son 3 yıldır yetiştirilen çilek yüksek gelir getirdi

Giriş Tarihi: 2.7.2013
Daha önce Hint keneviri ekiminin yoğun olduğu iddia edilen Bingöl'ün Genç ilçesinde, son 3 yıldır yetiştirilen çileğin ekonomik getirisi, üreticisinin yüzünü güldürdü. Bölgede güvenlik güçlerince kırsal alanda tarla, bahçe ve arazilere ekilen Hint kenevirlerinin ele geçirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürülürken, Hint keneviri ekiminin daha önce yaygın olduğu öne sürülen Genç ilçesinde de Kaymakamlıkça Çilek Projesi hayata geçirildi.

ALGI DEĞİŞİYOR

Kaymakamlığın çalışmasıyla önceleri projeye gönülsüz kalan çiftçilere ektirilen çileğin yüksek ekonomik getiri sağlamasıyla üreticilerin yüzü güldü. Genç Kaymakamı Muammer Köken, ilçenin sürekli terör, uyuşturucu ve benzer suçlarla gündeme geldiğini, bu algıyı ortadan kaldırmak için de getirisi yüksek alternatif ürün yetiştirmeye teşvik ettiklerini ve bu projeyi başlattıklarını söyledi.

260 BİN FİDE DAĞITILDI

Köken, proje kapsamında 2 yıl içinde vatandaşlara 260 bin çilek fidesi dağıtıldığını belirtti. "İnsanımız çilekten para kazanacağını düşünmüyordu. 2011 ve 2012'de çilek fidesini zorla dağıttık. Köye götürdük, vatandaşı ikna ettik. Vatandaş, 'Ben domates, biber ekiyorum. Çilek ekecek yerim yok' diyordu. Dağıttığımız fidelerle artık insanımıza çileği tanıttık" diyen Köken, ilçede çilek üretiminin arttığını kaydetti.

DÖNÜM BAŞINA 2,5 TON
Çilek üreticisi Mehmet Kabadayı, daha önce iş bulamadığı için kahvehane köşelerinde zaman geçirdiğini, Kaymakamlığın teşvikiyle çilek üreterek aile geçimini sağladığını söyledi. Kabadayı, "7 nüfuslu bir aileyiz. Herhangi bir yerde çalışmıyorum. İdaremi temin edemiyordum. Geçen sene Kaymakam Bey yardımcı oldu. Tarlada çilek ektiler. Çalışarak idaremi temin ediyorum. Dönüm başı 2,5 ton verim alabiliyorum" dedi.

HOPARLÖRDEN ANONS YAPILDI
Çilek ekme işini belediye hoparlörlerinden yapılan anonsla duyduğunu belirten Medeni Çetin ise çilek üretiminden umut ettiğinden daha fazla gelir sağladığını şöyle anlattı: "Bu memlekete bir şeyler üretilebileceğini göstermek için hobi olarak bu işi yapıyorum. Umduğumun çok üstünde bir verim elde ettik. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gönülsüz fideler yüz güldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN