Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarsus'ta modern cemevi yapılıyor

Giriş Tarihi: 6.7.2013

Tarsus'ta yapılacak Cem ve Kültür Evi'nin temeli törenle atıldı. Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yapının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete gireceğini söyledi

Mersin'in Tarsus ilçesinde belediye tarafından yaptırılacak Hacı Bektaşi Veli Cem ve Kültür Evi'nin temeli törenle atıldı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, "Alevilik bizleri millet yapan unsurların içinde yer almaktadır. Alevilik inançlarımızdan ayrı değildir. Millet olmamızın içinde Alevilik de, Alevi kültürü de vardır" dedi.

BAYRAMA YETİŞECEK

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, "Birilerinin bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya gayret ettiği bir dönemde bizler inadına birleştirme, inadına bütünleştirme gayretlerimizi sürdürüyoruz. Şu anda atılan bu cemevi temeli, bu inanç ve düşüncenin tezahürü, bu inanç ve düşüncenin hayata geçirilmesidir. İşte bu nedenle ve inancımız gereği yaratılanı yaratandan ötürü severiz" dedi. Kocamaz, cemevi inşaatının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tamamlanarak hizmete gireceğini belirtti.

20 MİLYON ALEVİ VAR

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de Türkiye'de 20 milyona yakın alevinin bulunduğunu belirterek, yıllarca ötekileştirilen alevilerin toplumsal taleplerine yanıt verilmesini istedi. Demir, cemevlerinde ibadetlerini sürdürmeye devam edeceklerini belirterek, "Toplumsal hizmet edenler, hiçbir karşılık gözetmeksizin bize cemevi konusunda yardımcı olanlara teşekkür ederiz" diye konuştu. Daha sonra lokma duasının ve semah gösterisinin yapıldığı temel atma töreninde butona basılarak temele ilk harç kondu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus'ta modern cemevi yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN