Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atıcılık sporuna ailece bağlılar

Diyarbakırlı Akgün ailesinde, ailenin bir ferdiyle başlayan atıcılık merakı neredeyse tüm aileyi sardı. Halen 5 ferdi atıcı olan Akgün, çok sayıda madalya ve kupası var

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Diyarbakırlı Akgün ailesinin neredeyse bütün fertleri atıcılık sporunu profesyonel olarak yapıyor. Halen 5 ferdi atıcı olan Akgün ailesinin, çok sayıda madalya ve kupası var. Akgün ailesine atıcılığı sevdiren isim olan Kadri Akgün, 1981 yıllında başladığı aktif sporculuk yaşamını yaklaşık 15 yıl sürdürdü.

SPORCU YETİŞTİRDİ

Kısıtlı imkanlara rağmen bu yıllarda defalarca Türkiye şampiyonluğu, ikincilikler ve üçüncülükler elde eden Kadri Akgün, ay yıldızlı formayı da başarıyla taşıdı. 2001 yıllından bu yana antrenörlük yapan Akgün, milli takıma çok sayıda sporcu kazandırdı. Kırılan birçok rekorda öğrencilerinin imzası bulunan milli antrenör, Bedensel Engelliler Atıcılık branşında da birçok sporcu yetiştirdi. Türkiye'de atıcılığın ailelerin sırtında yürüdüğünü ifade eden Kadri Akgün, bir kişiyle başladığı bu spora daha sonra ailesini dahil ettiğini anlatarak, "Türkiye'de atıcılık sporu ailelerin sırtında yürüyor. Diyarbakır'da Akgün, Trabzon'da Altıntaş ve Ankara'da Arman ailesi gibi. Bunun gibi birçok örnekleri var. Bu ailelerin sırtında atıcılık sporu bir yerlere geliyor. Aşağı yukarı ailemizden 20 kişi bu sporla tanıştı" dedi.

5'İ DE ATICI

5 çocuğunun 5'inin de atıcılık sporuyla uğraştığını söyleyen Akgün, "Aynı zamanda hem rekortmen hem de Türkiye şampiyonu çocuklar. Bunun yanı sıra iyi sporcu olmalarından dolayı beden eğitimi bölümlerine girdiler. Benim bir oğlum beden eğitimi öğretmeni oldu. Bir diğeri üçüncü sınıfta, kızım da antrenörlük bölümünü bitirdi. En küçük oğlum da beden eğitimi bölümüne aday" diye konuştu.

HEDEFİ AVRUPA
Akgün ailesinin en küçük ferdi olan Yılmaz Akgün (16) , 2009 yılında başladığı atıcılık yaşantısına kısa sürede büyük başarılar sığdırdı. Baba mesleği olan atıcılıkta önemli dereceler elde eden Yılmaz Akgün aile geleneğini sürdürdüğünü söyledi. Yılmaz Akgün, "İlk yarışmamda Türkiye şampiyonu oldum. Sonraki 10 yarışmada 9 Türkiye şampiyonluğu ve bir de ikincilik elde ettim. Hedefim Avrupa'da derece elde etmek" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atıcılık sporuna ailece bağlılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN