Gaziantep markalaşıyor konut fiyatları artıyor

Giriş Tarihi: 9.7.2013

Başkan Asım Güzelbey, kentin marka değerinin artmasının gayrimenkule ilgiyi artırıp fiyatları yükselttiğini söyledi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Belediyelerin yeterli imar alanı açmadığı için arsa fiyatlarının yükseldiği" yönündeki eleştirilere cevap verdi. Başkan Güzelbey, gayrimenkul fiyatlarının artmasında, kentin marka değerinin yükselmesinin büyük etkisi olduğunu belirtti. Güzelbey, öte yandan görev sürecinde ilçe belediyelerinin sınırları dahil olmak üzere toplamda 104.6 milyon metrekare arsayı imara açtıklarını ve burada ortalama 2 milyon 204 bin kişiye yaşam alanı sunduklarını söyledi. İbrahimli-2 kısmının 2012 yılının Şubat ayında 1/5 binlik planın meclisten geçtiğini belirten Güzelbey, planın Büyükşehir Belediyesi'nden geçtikten sonra ilçe belediyesine gittiğini ve burada da kesinleştikten sonra askıya çıktığını kaydetti. Binlik planın ise 2012 yılının Ekim ayında meclisten geçtiğini vurgulayan Güzelbey, bu kararların 1,5 yıl önce meclisten geçtiğini dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi'nin İbrahimli-2 ile ilgili hiçbir sorunu olmaadığını dile getiren Güzelbey, vatandaşların yanlış bilgilendirildiğini söyledi.

GAYRİMENKULE YATIRILIYOR

Yeterli imar alanları olmadığı için arsa fiyatlarının yükseldiğini belirten Güzelbey, imar düzenlemeleri ile 2 milyon nüfusa yetecek kadar yeni planlama yaptıklarını ancak hala sıkıntının devam ettiğini ifade etti.

20 KAT DEĞERLENEN ARAZİLER
Birikimlerin değerlendirilmesinde gayrimenkulün tercih edilmesinin nedenlerine dikkat çeken Başkan Güzelbey, "Göreve geldiğimiz 2004'te dolar 1,5 lira civarındaydı, şimdi 1,9 lira. Bu süre içinde yüzde 25 değer kazanmış ama Araban yolundaki arazilerin metrekaresi 1 lira iken bugün 20 lira. Kentin marka değeri yükselince gayrimenkule olan ilgi de doğal olarak arttı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep markalaşıyor konut fiyatları artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN