Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oruç tutacaklara önemli uyarılar

Acıbadem Adana Hastanesi'nden Uzman Aile Hekimi Dr. Filiz Arabacı sıcak havalarda oruç tutacakları uyardı

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Sıcak mevsime denk gelen Ramazan günlerinin rahat geçirilebilmesi için bazı sağlık kurallarına daha fazla uyulması gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle kalp, tansiyon ve diyabet hastalarının, sıcak yaz günlerinde oruç tutarken çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Acıbadem Adana Hastanesi'nden Uzman Aile Hekimi Dr. Filiz Arabacı, Ramazan'da oruç tutacaklara uyarılarda bulundu.

"DOKTORA DANIŞIN"
Çok yoğun sıcakların olduğu bu dönemde tansiyon yükselmesi ve şeker metabolizmasında ani değişikliklerin sık görüleceğine dikkat çeken Dr. Arabacı, özellikle diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalığı olanların oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka genel kontrolden geçmiş olmaları gerektiğini belirtti. Arabacı, diyabet hastalarının doktora danışması gerektiğini söyledi.

FİZİKSEL MUAYENE

Yılda bir kez genel fizik muayene, tansiyon, kan şekeri gibi değerlere bakılmasının önemli olduğunu kaydeden Dr. Arabacı, "Tıpta günümüzde 'Hastalık yoktur, hasta vardır' yaklaşımı daha çok gündemde. Bireyin şikayetleri de hastalıkları da kişiye özgüdür ve ilaçlara alınan yanıtlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlık durumunda kişinin ilk danışacağı kişi doktoru olmalıdır" dedi.

Bol su tüketin
Dr. Filiz Arabacı, sıcak çarpması, ishal, baş dönmesi gibi şikayetlerin yaz aylarında sık görüldüğüne dikkati çekerek, "Özellikle yaşlı bireylerin oruç tutarken, ani hareketlerden kaçınmalarını, denge problemi olanların daha yavaş hareket etmelerini öneriyoruz. İftar vaktinden itibaren sahur zamanına kadar bol su tüketilmeli. Akşam saatlerinde yenilecek ağır yemeklerin kilo problemi, yaratabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oruç tutacaklara önemli uyarılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN