Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova Üniversitesi 3 büyük adım daha attı

Giriş Tarihi: 10.7.2013

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Girişimcilik ve Yenilikçilik sıralamasında bir yılda 3 sıra yükselip 17'nci oldu. ÇÜ, Ankara, Akdeniz, Dokuz Eylül üniversitelerini geride bıraktı

Türkiye'nin köklü akademik kurumlarından Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 'Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi' sıralamasında, değerlendirmeye alınan 136 üniversite arasında 17'nci oldu. Geçen yıl 20'nci sıradayken bu yıl 3 basamak birden yükselen ÇÜ, Ankara, Akdeniz, Dokuz Eylül, Uludağ, Ondokuz Mayıs, Pamukkale, Atatürk, Gaziantep ve Mersin gibi kamu üniversiteleri ile çok sayıda vakıf üniversitesini geride bıraktı.

İLK 50 AÇIKLANDI
Listenin ilk sırasında 86 puanla ODTÜ, 2'nci sırada 85,8 puanla Sabancı Üniversitesi, 3'üncü sırada ise 82,7 puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi yer aldı. Boğaziçi, İTÜ; İzmir İleri teknoloji Enstitüsü, Özyeğin, Hacettepe, Gazi ve Ege gibi üniversitelerin hemen arkasından ise Çukurova Üniversitesi 46,9 puanla 17'nci sırada yer aldı. İlk 50'nin açıklandığı ancak 136 üniversitenin değerlendirildiği 'Girişimiclik ve Yenilikçilik Endeksi' için, 50'nin altında öğretim üyesi bulunan akademik kurumlar değerlendirmeye alınmadı.

BAŞARIDA TEKNOKENT FAKTÖRÜ
ÇÜ'nün sadece 1 yılda 3 basamak birden yükselmesini 'Büyük bir başarı' olarak değerlendiren Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, bunun da son dönemde, Teknokent, ar-ge ve sanayiyle ilişkiler gibi konulara ağırlık vermeleri sayesinde başarıldığını söyledi. Önlerinde köklü ve güçlü üniversiteler olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Kibar, "Listede daha yukarılara çıkmak için çalışmaya devam edeceğiz. 2'nci etap Teknokent için ihalemizi yaptık. 3'üncü etabın da projelendirmesini yapıyoruz" dedi.

23 KRİTER VAR
Bilim,
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 'Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi' sıralaması, 5 ana başlık altında 23 kritere göre yapılıyor. Bu kriterler arasında, bilimsel yayın sayısı, bu yayınlara yapılan atıf, ar-ge ve yenilik destek programlarından alınan proje sayısı, projelerin fon tutarı, ulusal ve uluslararası bilim ödülü sayısı, doktoralı mezun sayısı, patent başvuru sayısı, patent belgesi sayısı, faydalı model/endüstriyel model belge sayısı gibi ölçülebilir veriler bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova Üniversitesi 3 büyük adım daha attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN