Tarsus'ta hayvanat bahçesi tartışması

Giriş Tarihi: 10.7.2013

Mersin'in Tarsus ilçesinde belediyenin yaptığı yeni hayvanat bahçesi için Kent Konseyi ve CHP 'Yargıya taşıyacağız' dedi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Çevre Komisyonu Başkanı Nuri Özdemir ve CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk, Tarsus Belediyesi'nin Berdan Barajı İçmesu Tesisleri yakınında yapımını sürdürdüğü yeni hayvanat bahçesine tepki gösterdi. Konuyu yargıya taşıyacaklarını söyleyen Nuri Özdemir "Bu ağaç katliamını yapanlar mutlaka hukukun tokadını yiyecektir" dedi. Sabah'a konuşan MHP'li Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise "Nereye taşırlarsa taşısınlar. seçime yönelik bir panikten kaynaklanan saldırı içindeler" diye konuştu. Kocamaz, Özdemir'in "ÇED raporu yok" sözlerini ise "Nuri Özdemir'in kendinden haberi yok" diye yorumladı.

UYUYAN DEV UYANDI

CHP İlçe Başkanı Ali İlk, geçtiğimiz hafta yapılan basın açıklamasında, DSİ'nin Tarsus Belediyesi'nin kiraladığı Berdan Barajı mesire yeri alanı yanında bulunan 110 dekar alanda halen inşaatı süren yeni hayvanat bahçesi için yüzlerce ağacın kesilmesinin katliam olduğunu öne sürmüştü. İlk, yapılan hayvanat bahçesinin Berdan Barajı içme suyu tesislerine yakın olduğunu ve vahim sonuçlar doğuracağını savunmuştu. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Çevre Komisyonu Başkanı Nuri Özdemir ise "Uyuyan dev uyandı. Burada bin 500 ağaç kesildi. Bunun hesabını Tarsus halkı sana sandıkta soracak" demişti.

SIKINTI OLSA BAKANLIK İZİN VERMEZ
Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise Özdemir ve İlk'in açıklamarını şöyle değerlendirdi: "Nereye taşısırlarsa taşısınlar. ÇED raporu için başvurduk, Valilik bize 'ÇED raporuna gerek yok' diye yanıt verdi. Bu konuda bir sıkıntı olsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı izin vermez. Bular aslında tamamen seçime yönelik bir panikten kaynaklanan saldırı içindeler. Biz yıllardır Tarsus'ta çevreye ne kadar duyarlı olduğumuzu, dost düşman herkese gösterdik. Tarsus'ta yeşil alan iki katına çıktı."

HER ŞEYDEN HABERLERİ VAR
Hayvanat bahçesi için 10 yılı aşkın süredir çalıştıklarını ancak Ali İlk ve Nuri Özdemir'in ilk kez itiraz ettiğini kaydeden Kocamaz "Aynı zihniyet, şehir merkezindeki alana, yer dar diye itiraz ediyordu. Biz de hayvanları doğal ve geniş bir ortama kavuşturmak için hayvanat bahçesini baraj bölgesine taşımak isityoruz. Bunun için 10 yıldan fazla süredir mücadele ediyoruz. Her şeyden haberleri var. Bugüne kadar bir kez olsun 'Burası uygun değil' demediler. Ama inşaat başlayınca rahatsız oldular" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus'ta hayvanat bahçesi tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN