AVM yerine meydan

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Gaziantep Kâmil Ocak Stadı'nın yıkılarak yerine ticaret merkezi yapılması için yapılan imar değişikliği, belediyeler, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu

Gazianep'te yeni yapılacak stada karşılık TOKİ'ye devredilen Kamil Ocak Stadı'nın yerine AVM veya ticari alan yapılması kararı kentte tepkiyle karşılandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in "Bize verin, meydan yapalım" dediği alan ile ilgili olarak 25 oda ve sivil toplum kuruluşu da tepki göstererek, "Şehrin göbeğinde yeni bir AVM yapılması trafik ve park kaosu yaratır" uyarısında bulundu.

BAŞBAKAN OLUMLU BAKTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, stadın yerinin şehrin ortasında kaldığını, yanında bulunan Demokrasi Meydanı'nın yeterli olmadığı için bu alanı da mevcut meydana dahil etmek istediklerini söyledi. Güzelbey, "Meydan konusunda daha önce Başbakanımız da olumlu görüş bildirmiş ve Gaziantep'e büyük bir meydan gerektiğini söylemişti. Burasını meydan yapmamız kentin faydasına olacaktır" dedi. Şehirlerin meydanlarıyla tanındığını söyleyen Güzelbey, "Burası kentin tam ortası. Yakınında daha önce inşaatına başlanılan bir AVM var. Ayrıca burası kamu kurumlarının da çok yakınında. TOKİ'ye başka bir arsa verebiliriz" diye konuştu.

YOĞUNLUĞU ARTIRIR
Güzelbey'in görüşlerine denk bir görüş de Gaziantep Sanayi Odası, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası'nın da aralarında bulunduğu 25 oda ve sivil toplum kuruluşundan geldi. Kurumlar adına yapılan açıklamada stadın yerine yapılacak büyük bir ticaret merkezi veya konutların şehir merkezine fazladan insan ve araç yoğunluğu getireceğine dikkat çekilerek tepki gösterildi.

ŞEHİRDE KAOS YARATIR
Mevcut stadın yerine yapılacak yüksek yoğunluklu inşaatların kent merkezini içinden çıkılmaz bir hale getireceğini ve kaosa neden olacağını savunan Mimarlar Odası Başkanı Sıtkı Severoğlu ise, "Plan değişikliği kentsel ve çevresel etkilere bakılarak yapılması gerekirken burada öyle bir şey yapılmıyor. Burası üst ölçek planda spor alanı olarak görülüyor, yine öyle kalması lazım. En fazla bir meydan yapılabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AVM yerine meydan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN