Güreşçi kız kardeşlerin zorlu yaşamı

Türkiye Güreş Şampiyonası'nda kilolarında birinci olan Batmanlı Hatice ve Zariye kardeşler, maddi sıkıntıları nedeniyle zor şartlarda yaşıyor

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Türkiye Güreş Federasyonu'nca mayıs ayında Burdur'da düzenlenen Minikler Türkiye Güreş Şampiyonası'nda, kilolarında şampiyon olan Batmanlı kız kardeşler Hatice ve Zariye, ailelerinin yaşadığı maddi sıkıntı nedeniyle zorluk çekiyor. 20 yıl önce Mardin'in Kartalkaya köyünden Batman'a göç eden Yeşilmen ailesinin başarılı kızları, imkansızlıklar nedeniyle spor ve okul yaşamlarında sıkıntı çekiyor.

YOKSULLUK ÇEKTİLER

Yoksulluklarına rağmen yaşam mücadelesinden vazgeçmeyen, babaları işportacılık, ağabeyleri de çobanlık yapan Hatice ve Zariye kardeşler, ailelerine destek olmak için Malatya'ya kayısı toplamaya gidiyor. Baba Hüseyin Yeşilmen, bir dönem bölgede yaşanan olaylar nedeniyle köylerinden ayrılarak Batman'a yerleştiklerini, bu dönemden sonra yaşamları boyunca hep yoksullukla mücadele ettiklerini söyledi. Kirada oturduklarını belirten Yeşilmen, "Kızlarımın başarısından gurur duyuyorum. Emekleri boşa gitmesin, okusunlar istiyorum. 6 çocuğum var. Dördü okula gidiyor. İşportacılık yaparak çocuklarımın nafakalarını çıkarıyorum" dedi. Anne Emine Yeşilmen (37) de kızlarının mücadeleden vazgeçmediğini ve Türkiye şampiyonu olmayı başardığını belirterek, başarılarının devam etmesi için çocuklarına destek olunmasını istedi.

HEDEFLERİ BÜYÜK
Burdur'da düzenlenen minikler kategorisinde 44 kiloda Türkiye birincisi olan Hatice Yeşilmen (14), "İnşallah gelecekte Avrupa ve dünya şampiyonu olmak istiyorum. Hedefim dünya şampiyonu olmak. Okul dışında aileme destek olmak için kardeşimle birlikte pazarda yeşillik satıyordum" dedi. Zariye (13) de 40 kiloda birinci olmayı başardığını ifade ederek, dünya şampiyonluğunu hedeflediğini anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güreşçi kız kardeşlerin zorlu yaşamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN