Oyunlar turizm için dönüm noktası oldu

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesinde turizmciler, Akdeniz Oyunları'nı sektörün bölgedeki gelişimi için 'dönüm noktası' olarak görüyor

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Mersin'de 20-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen, yarışmaların bir bölümü Erdemli'nin Kızkalesi beldesinde yapılan 17'nci Akdeniz Oyunları, turizm sektörü temsilcilerine göre olumlu bir adım oldu. Kızkalesi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, "17. Akdeniz Oyunları, Mersin'in büyük projelerinin ortaya çıkmasında önemli bir etken olmuştur. Yapılan tesisler, hava alanı, Akdeniz sahil yolu gibi çalışmalar, turizmin önünü açmıştır ve Mersin'in tanıtımı en iyi şekilde yapılmıştır" dedi.

ALTERNATİF ÇOK

Akdeniz Oyunları'nın Mersin'e olağanüstü bir hareketlilik kattığını dile getiren Çalışkan, "Mersin, bu oyunlarla gerçek turizm potansiyelini tanıtma fırsatı yakaladı. Dünyada hem güneş, kum, deniz, hem tarih ve kültür, hem inanç, hem de alternatif doğa turizminin bir arada bulunduğu birkaç merkez sayabilirsiniz. Mersin bu özelliklerin tamamına sahiptir ve Akdeniz Oyunları sırasında bu özelliklerini dünyaya tanıtma şansı buldu" diye konuştu.

İSVEÇ'TEN REZERVASYON
Akdeniz Oyunları'nın olumlu katkılarının görülmeye başlandığını söyleyen Çalışkan, "Akdeniz Oyunları'nın organizasyonunda yer alan İsviçreli organizatör bize, Kızkalesi sahili kumunun çok kaliteli ve ender kumlardan biri olduğunu, sahilinin de çok uzun olduğunu söyledi. Ülkesinden, kalabalık bir grupla Mersin'e geleceklerini ve 10 günlük bir rezervasyon yaptırmak istediklerini belirtti" dedi. Çalışkan diğer yandan beldede denize girerken hoş olmayan görüntüler yaratanlara tepki gösterdi. Hüseyin Çalışkan, "Burada belediyelere büyük görevler düşüyor" diye konuştu.

YATAK SAYISI ARTACAK
Çalışkan, Tarsus'ta yapımı devam eden hava alanının ve Akdeniz sahil yolunun da turizme büyük katkısı olacağını ifade ederken sözlerine şöyle devam etti: "Havaalanının bitmesi ile birlikte Mersin'de turizm patlaması yaşanacaktır. Ayrıca yerli ve yabancı turistlerin en büyük kabusu olan Mersin, Antalya karayolu da, Akdeniz sahil yolu ile sona erecektir ve Mersin, Antalya karayolu daha da kısalacaktır. Bu durumda bizde turizmciler olarak devletten arsa talep edip, yeni tesisleri hayata geçirerek, yatak sayımızı artıracağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyunlar turizm için dönüm noktası oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN